Goran Vesić
Foto: Alo/Foto: ALO! / Aleksandar Nalbantjan

Među njima su bile i studentkinje koje su u okviru projekta "Studentska praksa" na profesionalnom usavršavanju u tom ministarstvu, a Vesić im je uručio cveće i vaučere i istakao da je važno svake godine podsećati na položaj i prava žena, kako bi bile potpuno ravnopravne u društvu.

Vesić je naglasio da je MGSI u suštini "žensko" ministarstvo, jer je u tom resoru zaposleno čak 65 odsto žena, odnosno njih 270.

"Zato što su žene sposobne, odanije, lojalnije, vrednije. A kao što vidite, imamo rezultate, za koje nisam zaslužan samo ja, već i moj tim koji radi sa mnom", naglasio je Vesić.

On je podsetio da je kao ministar pokrenuo, u okviru njegovog resora, projekat pod nazivom Studenska praksa koji je do sad prošlo oko 130 studenata.

"Neki od vas su dobili zaposlenje u našem ministarstvu, našim preduzećima, neki će dobiti, a naša želja je da vam prvo pružimo stručno znanje, da vam omogućimo da vidite kako izgleda vaš posao sa praktične strane, što ne možete da naučite na fakultetu, koliko god fakulteti bili dobri, jer je neophodna i ta prava praksa", istakao je Vesić.

On je podsetio i na projekat edukativne posete u zemljama kompanija koje rade u Srbiji na velikim infrastrukturnim projektima.

"Deset studenata Građevinskog fakulteta je u decembru bilo u kompaniji Šangdung u Kini. Sada ćemo raspisati novi konkurs za druge studentkinje i studente koji će takođe otići u Kinu. I tu stiču iskustva na izradi velikih infrastrukturnih projekata kao što su brane, mostovi, pruge, što može biti važno za njihovu karijeru", naveo je Vesić.

Dodaje da resorno ministarstvo ima u planu i mnoge druge projekte pomoći, između ostalog i subencionisanje kupovine bicikala studentima. Vesić je naglasio da je proslava 8. marta podjednako važna i za muškarce i žene, jer je to dan koji govori koliko su žene doprinele društvu, da bude ovako kako jeste danas i o tome koliko su žene uticale na razvoj nauke, politike, kulture.

"I zato je važno da svakog 8. marta kažemo šta je učinjeno i da kažemo šta još moramo da učinimo, jer nismo sve učinili, kako bi žene bile potpuno ravnopravne u društvu, kako bi se njihova uloga potpuno cenila i bila vrednovana i poštovana", naglasio je Vesić.

Podsetio je da su žene u Srbiji pravo glasa dobile 1945. godine, dok su u Portugaliji mogle da glasaju tek, skoro 30 godina kasnije, a u Švajcarskoj gotovo 20 godina kasnije.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading