PROMENE NA IZBORIMA U SRBIJI Šta se to menja? I zbog čega možete dobiti krivičnu prijavu!
Alo.rs/Dejan Briza

Tako će Republička izborna komisija organizovati skeniranje izvoda iz biračkog spiska sa mesta za glasanje i njihovo automatsko poređenje sa Jedinstvenim biračkim spiskom, matičnom knjigom umrlih, bazom važećih ličnih karata i pasoša i podacima o boravku birača u zemlji u vreme izbora.

Ukoliko se unakrsnom proverom utvrdi da su glasali ljudi koji nemaju pravo glasa, odnosno ako su matični brojevi ili nečija dokumenta zloupotrebljeni, biće podnete krivične prijave.

Ovo je jedna od novina koja se našla u Sporazumu o unapređenju uslova za održavanje izbora.

Taj dokument je posle više meseci razgovora u okviru međustranačkog dijaloga bez prisustva stranaca, u petak i potpisan u Skupštini Srbije. Paraf su stavili predstavnici SNS, SPS, DjB, Dveri, DSS, POKS, Zdrave Srbije, SRS i Zavetnika.

Kako nam je rečeno, spajanje podataka u jednu bazu i softverska provera da li je bilo varanja, treba da spreči eventualne zloupotrebe i konačno stavi tačku na spekulacije oko glasanja, s obzirom da su politički "igrači" sumnjali da su "glasali mrtvi", oni kojih nema u biračkom spisku ili oni koji izbornog dana nisu bili u zemlji.

Kako je već objavljeno, definisano je da će izbori na predsedničkom, parlamentarnom i beogradskom nivou biti održani 3. aprila. Cenzus ostaje tri odsto. Stranke će pre izbora, za kampanju, dobijati 30 odsto sredstava, a na osnovu rezultata još 70 odsto.

Posebne evidencije

U dogovoru sa Republičkim javnim tužiocem biće otvorene posebne evidencija odnosno "šalteri" za prijavu povrede izbornog prava. Biće oformljena radna grupa za proveru biračkog spiska, kao i regulatorno telo za praćenje rada medija sa akcentom na javne servise. I predstavnici neparlamentarnih stranaka imaće stalne članove RIK, kao i mesta u biračkim odborima.

Novina je i da se na zahtev stranke ili koalicije koja je osvojila više od dva odsto glasova, koji se podnosi u roku od 24 časa po zatvaranju birališta, može izvršiti kontrola tačnosti zapisnika o radu birački odbora, a sa najviše pet odsto ukupnog broja lokacija za glasanje svakog grada ili opštine.

Provera se radi slučajnim uzorkom, i to mesta s najviše upisanih birača. Ako se utvrde neslaganja između zapisnika i onoga što je utvrđeno proverom, slede krivične prijave

BONUS VIDEO:

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading