Srpski lekari u Nemačkoj
Foto: Tviter
Srpski lekari u Nemačkoj

Foto: Tviter

Srpski lekari u Nemačkoj , Foto: Foto: Tviter

PROČITAJTE JOŠ:

U opisu je stajalo: "Balkan ekipa se skupila i izvršila invaziju na bavarsku bolnicu. SAĆE SVI DA NAUČE SRPSKI IZ MORANJA".

 

Drugi korisnici su komentarisali da ih je lepo videti, ali da nažalost, to znači da ovde ostaje sve manje lekara. Neki su postavljali pitanje - Pa ko će na kraju nas lečiti?

Čak je komentar ostavila i jedna starija doktorka pitajući se šta onda da radi, jer "starija je, pa niti ostati, niti otići". Devojka koja je okačila ovu fotografiju napisala joj je kratko - otići.

Nažalost, "odliv mozgova" osetan je u skoro svim privrednim granama, a lekari su među prvima koji bolje radne uslove i život pronalaze u zemljama Zapadne Evrope.

Razlog ovom masovnom napuštanju Srbije prvenstveno leži u plati, koja u Nemačkoj iznosi između 2.500 i 4.000 evra, što je skoro šest puta više nego kod nas.

Iskustva onih koji su otišli uglavnom su realna, daleko od bajnih, ali kako po forumima pišu "tamo se njihov rad i znanje cene".

Operacija Hirurgija Hirurg Lekari Doktori

Shutterstock

Operacija Hirurgija Hirurg Lekari Doktori, Foto: Shutterstock

KAKO DO LEGALNOG POSLA U NEMAČKOJ?

Dobiti posao lekara u Nemačkoj nije nimalo lako. Potrebna je visoka stručnost i kvalitet, jer je konkurencija sa lekarima iz zemalja Evropske unije izrazito velika. Lekari iz Srbije najčešće su traženi u internom odeljenju i to na kardiologiji, kao i na hirurgiji, a u selima se traže lekari opšte prakse.

Poslodavci u Nemačkoj mogu da zaposle radnike iz zemalja van EU ako kandidat ima diplomu visokoškolske ustanove, ako je radni ugovor u skladu sa nemačkim pravom i ukoliko je godišnja bruto zarada stranog stručnjaka viša od 44.800 evra, odnosno 34.944 za struke u kojima najviše nedostaje radne snage. Visina plate je određena kolektivnim ugovorima, tako da je plata ista kao i za državljane te države.

U posredovanju pri zapošljavanju u inostranstvu učestvuju Nacionalna služba za zapošljavanje, kao i brojne privatne agencije koje imaju licencu za rad. Kandidati dobijaju dozvolu za rad i boravak u inostranstvu i zaključen ugovor o radu pre odlaska u inostranstvo.

Bolnica medicinska sestra bolesnik pacijent

Alo!/Ana Paunković

 Alo!/Ana Paunković

Neophodno je da kvalifikacije našeg stručnjaka budu jednake onima u Nemačkoj, poznavanje nemačkog jezika na nivou B2, diploma visokoškolske ustanove, kao i opšti, sanitarni i zdravstveni pregled.

Do 2011. godine svega jedan ili dva lekara su Lekarskoj komori tražili sertifikat o dobroj praksi, što je preduslov za posao u nekoj drugoj zemlji. Samo dve godine kasnije, 2013. ovaj broj je povećan na 15 lekara nedeljno.

Ako je sudeći po tendenciji rasta odlazaka lekara u strane zemlje, ove godine to je znatno veći i alarmantniji broj.

Komentari (3)

vox

09.10.2018 07:13

Ne znam zasto ovi koji odlaze stalno spominju tamo se rad i znanje cene, a zasto nikada ne kazu tamo se ceni rad i znanje,ali su i kazne za aljkavost u radu,neodgovornost DRAKONSKE...

SasaS

09.10.2018 07:30

Da dragi moji super je to i srećno vam bilo. Bićete plaćeni i to je super, ali nema drskosti, povišenog tona na pacijenta(ne dao Bog). Bahatosti sa opremom kao kod kuce kao i sa ljudima ono da pitam, jel Nemci pitaju i traže odgovotr. Ali sve to već znate pošto ste takvi i u Srbiji bili. Srećno

šone

09.10.2018 11:44

Lečiće nas veterinari i onako nas mnogi tretiraju kao stoku.