NATO bombardovanje
foto EPA
NATO bombardovanje

foto EPA

NATO bombardovanje, Foto: foto EPA

- U ratu na Kosmetu, život su mi spasli Bog i major Rajko Baltić. Pre dve godine, izvukla me je doktorka Katarina Marković. U poslednjem trenutku otišao sam kod lekara, shvativši da se "gasim". U Gradskoj bolnici u Beogradu za mene se zauzela ova dobra žena i vodila od laboratorije do skenera i operacione sale. Kada je došao histopatološki nalaz sa dijagnozom ne-Hočkinov limfom, prepisala mi je, na račun "socijalnog", najskuplje lekove, koji me drže u životu - priča Dejan Marković, nekadašnji vojnik po ugovoru iz 55. bataljona Vojne policije, koji je ratovao na Kosovu i Metohiji 1999. godine.

"Ne umem da molim"

- Nemam žiro-račun za pomoć, ne umem da molim - priča Dejan.

- Nisam član partije i udruženja. Ovako nesrećan, s kim da se družim... Pomoć mi je potrebna, jer sad ne mogu sam da se izborim. Sem na kontrolu u Beograd, nigde ne idem od kuće i svi mogu da me nađu u Vrčinu, u Grobljanskoj 24.

Kao razvodnik, Marković je bio u jedinici naše vojske koja je italijanskim pripadnicima KFOR-a "predavala" sektor Metohije u blizini Dečana. Taj deo naše zemlje najviše je gađan projektilima sa osiromašenim uranijumom iz NATO aviona A-10.

Na nedavno održanom seminaru u Nišu, gde se govorilo o posledicama osiromašenog uranijuma, zaključeno je da Srbija treba da tuži zemlje koje su bombardovale SRJ 1999. godine. Na skupu su predstavljeni i dokazi iz Italije i saopšteno je da je zvanični Rim obeštetio 22 svoja vojnika za koje je ustanovljeno da su oboleli zbog službovanja na KiM.

Markoviću ovih dana u Ministarstvu odbrane treba da "povežu" staž - pet godina službe i dve zbog benificija, da bi sa tih sedam godina dobio kakvu-takvu penziju. Zbog invalidske bolesti, država mu mesečno daje 14.000. I on će, kaže, tužiti NATO, mada, kako ističe, u ovom "životnom krugu" trenutno ima preča posla.

Kuća mala, tri prostorije bez kupatila i toaleta. Napravljena je 1964. Spolja red cigle, dok su unutrašnji zidovi malterisani blatom. Tu žive Dejan, njegova majka Nada i sin Luka. Do prvog snega ostaće sigurno, ali ako bude obilnih padavina, grede na krovu teško da će izdržati.

Sin Luka je upisao prvi razred Građevinske škole. Ali, ako u Beogradu ne naiđe na razrednu kakvu je imao u Vrčinu, koja će mu nabavljati knjige, teško da će sam moći da ih kupi.

Majka Nada priznaje da od bolesti sina "samo pada". Ako od svojih 13.000 dinara penzije "uzme" drva za grejanje, neće imati za organski med od koga svom Dejanu spravlja meleme.

To su, verovatno, ta "pametnija posla" koja Dejan treba da reši pre nego se zaputi kod advokata da se tuži sa NATO.

- Nije meni niko kriv što sam se razboleo, niti što sam se loše oženio, i nikog ne krivim što mi je otac bio boem pa mi mnogo nije ostavio - počinje ispovest Marković.

- Vojska mi se učinila kao dobro rešenje, pa sam 1994. stupio u profesionalnu službu. Najviše se ponosim što sam bio na Kosovu, i to u jedinici majora Baltića. Da smo mi išta odlučivali, borili bismo se do zadnjeg.

Usud je razvodniku Markoviću stigao na krilima aviona A-10. Negde u aprilu kod Brolića i Gornjih Streoca, ispred Radonjičkog jezera, nadletao ih je i tukao postavljene makete municijom od osiromašenog uranijuma. Makete su uništene na licu mesta, a šta je danas sa oko 150 drugova iz Dejanove jedinice, on to ne zna.

- Otišao sam iz vojske u jesen 1999. Teško mi je palo sve to na KiM. Izgubio sam kontakt sa klasićima. Boga molim da su živi i zdravi i sa više sreće nego ja - govori razvodnik.

Do pre dve godine, dok, kako kaže, nije počeo da otiče, Marković je radio u firmi u Vrčinu. Kaže, bio mu je u gostima bivši poslovođa... Dejan tvrdi i da ga je od od životnog kraja spasla doktorka Katarina, hematolog, kojoj se sve kod njega "učinilo sumnjivim", mada su i skener i krvna slika i koješta drugo - bili dobri.

- Kad idem na kontrolu, doktorki odnesem čokoladu, a majka stalno pali sveću, tu ispod ikone - pokazuje vojnik na Svetog Nikolu, jedinu sliku na zidovima.

Majka Nada je u tom trenutku htela da "objasni" svoju tešku muku. U prvoj rečenici stigle su je suze. Probala je da im pobegne brišući drvenu policu ispod ikone, pa da nastavi, ali Dejan je komandovao: "Ajmo napolje, ispod oraha..."

Komentari (4)

Alex

24.08.2018 23:11

Како може да се помогне и где уплатити помоћ?

Darko

24.08.2018 23:21

Molim vas umjesto njega pomozite ovom covjeku.

žućko

24.08.2018 23:29

Srbin je to...jak i ponosan na to malo sto ima i na to mnogo sto nema,zelim mu svu srecu ovog sveta,junak je to!!

Grobari

25.08.2018 06:48

Koji ovo idioti, lupaju minuse ? Pomoci coveku, po svaku cenu.Verujem da ce uspeti u svojoj borbi.Dace Bog, srpski heroju .