Učionica sa klupama
Foto: Shutterstock/Shutterstock

Nakon suspenzije, slučaj je preuzelo Tužilaštvo, a prema rečima advokatice Ane Selak, ukoliko se njegova krivica dokaže, maksimalna kazna koju može dobiti je tri godine zatvora.

Skandal u Filološkoj gimnaziji

Printscreen/BlicTV

 

Predsednica Foruma beogradskih gimnazija profesorka Ana Dimitrijević istakla je da su profesori Filološke gimnazije zgranuti ovim slučajem i u tužni što je na takav način njihova škola dospela u javnost.

Dimitrijević kaže da su roditelji zamerili to što je od dece traženo da se ništa ne govori. Ističe i da je posebno bila zatečena komentarima na ovu vest, u kojima su se javljali navodno bivši učenici te škole, koji su komentarisali da je ovakvo ponašanje profesora bilo uočljivo i ranije, samo što učenici to nisu prepoznavali kao polno uznemiravanje.

- Vi pored mreža ne možete očekivati da se nešto prećuti. Mene zabrinjava što sam ja iz nekih komentara shvatila što deca nisu prepoznavala njegovo ponašanje kao polno uznemiravanje - kaže profesorka Dimitrijević.

Profesor B. DŽ. koga su učenice optužile da ih je polno uznemiravao sam je dao otkaz, i tako na neki način zaštitio svoju biografiju. Protiv njega je škola pokrenula disciplinski postupak, koji je okončan nakon što je on raskinuo radni odnos sa školom.

- Nastavnik koji je dao otkaz, zaštitio je svoju biografiju i on može da se zaposli u nekoj drugoj školi gde se nije čulo za njega. Jer škole vape za profesorima, posebno za profesorima informatike - kaže iz Foruma Beogradskih gimnazija.

Skandal u Filološkoj gimnaziji

Printscreen/BlicTV

 

Advokatica Ana Selak pohvalila je ekspresno reagovanje škole u ovakvoj situaciji, ali i to što je zakon konačno počeo da prepoznaje polno uznemiravanje kao krivično delo. Takođe, istakla je i važnost toga što su učenici počeli da prepoznaju polno uznemiravanje. Za ovaj prekršaj zaprećena je kazna od tri godine zatvora.

- On bi mogao da se tereti za polno uznemiravanje, gde je zaprećena kazna tri godine zatvora. Naša praksa je da se oni osuđuju uslovnim osudama. Ali je važno da kazna postoji i da do ovakvih dela ne dolazi. Mi pravimo pomake, važno je znati da ovog dela nema, ukoliko oštećeni ne prijavi delo - kaže Ana Selak.

Istakla je i da profesor, ukoliko u privatnom postupku, dobije više od šest meseci kazne, oduzima mu se licenca za rad i neće moći da se zaposli ni u jednoj obrazovnoj ustanovi.

(Blic)

BONUS VIDEO:

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading