Vesti

Roditelji, platite besplatne knjige!
Đaci prvaci moraju da vrate i još da plate bukvare i čitanke?!

Roditelji, platite besplatne knjige!

Sreda - 10.03.2010
Nemarnošću Ministarstva prosvete, roditelji đaka prvaka još ne znaju da li će, koliko i po kom osnovu morati da plate knjige iz programa simboličnog naziva „Besplatni udžbenici za prvake“.

Dopis Ministarstva upućen direktorima osnovnih škola otkrio je da će naknada za knjige u nekom vidu ipak postojati, ali niko još ne zna koliko će iznositi, niti kome će se plaćati.

Najzanimljivije u dopisu je, kako su „Alo!“ javili revoltirani roditelji, jeste podela knjiga na „radne“ i „neradne“?!
- Sve današnje knjige za prvake su manje-više interaktivne, što znači da podrazumevaju aktivan rad dece i u čitanci i u početnici i u bukvaru, a koje se, prema toj klasifikaciji, vode kao „neradne“ knjige, dok se samo sveske i vežbanke vode kao radne. Da li to znači da ćemo plaćati udžbenik ukoliko je dete popunilo upitnik u knjizi gde se to od njega zahtevalo - pita Marija R. iz Požarevca.
U dopisu koji se našao u sandučićima svih osnovnih škola u Srbiji nalaze se uputstva Ministarstva prosvete upućena direktorima škola. Tekst je, ipak, toliko nedefinisan da nikome, ni roditeljima, ali ni nastavnicima, nije jasno šta će se od „besplatnih knjiga“ na kraju plaćati, a šta ne.

- U dopisu stoji da su roditelji dužni da udžbenike koji su neradnog karaktera vrate u školu, a da one koji su radnog karaktera zadrže. Ipak, neki udžbenici će se plaćati. Za naplatu su zaduženi direktori škola. Pitam kako je moguće da roditelji besplatne udžbenike na kraju treba da plate? Pa kako su onda besplatni? - iznervirano pita Zoran N. i dodaje da cenu udžbenika niko ne zna, „kad oni ne znaju ni po kojoj su nabavljeni“.
- U dopisu ne stoji ni kome idu pare od naplaćenih udžbenika - zaključuje Zoran N. Konfuznu situaciju, u nedostatku odgovora iz Ministarstva, pokušao je da razjasni Dragan Parezanović, direktor Osnovne škole „Vuk Karadžić“ u Čačku, koji tvrdi da je dopis razumeo.
- Radni udžbenici su razne vežbanke i radne sveske, dok su neradne knjige bukvar, čitanka, matematika, „Svet oko nas“... Predviđeno je da se naplate samo oštećeni neradni udžbenici. Ono što nije definisano je proces naknade. Pretpostavljamo da će naplata oštećenih knjiga ići na račun škola, a da bi sredstva kasnije išla na račun Ministarstva prosvete. Međutim, u našem slučaju akciju besplatnih udžbenika finansirala je lokalna samouprava. Logično bi bilo da te pare idu na račun grada Čačka - kaže Parezanović.

 

Bukvar, prva velika knjiga

Akcijom predavanja neradnih udžbenika na kraju školske godine, deca će ostati bez svojih prvih školskih knjiga, čime neće moći da se podsete prethodnog gradiva u sledećem razredu.
- Deca se u tom uzrastu vezuju za lične stvari i one postaju deo njih. Druga stvar je to što se bukvar, recimo, doživljava kao prva velika knjiga u životu. Najbitnije je, međutim, to što odrasli vole svom potomstvu da pokazuju knjige iz svoje mladosti, a pomenuti bukvar je svakako jedna od najznačajnijih - objašnjava za Alo! pedagog Ružica Vrhovac.

 

„Neradni“ udžbenici

Ime cena
Bukvar 460,08
Čitanka 446,04
Početnica 775,05
Matematika 480,60
„Svet oko nas“ 471,96
Muzička kultura 298,08
Likovna kultura 500,04
Bukvar fizičkog 149
Udžbenik za engleski 447,12
Crkveni slovar 329,40
Ukupno 4.357,37 dinara


B. Radović




Ime:


E-Mail:


Komentar: (maksimum karaktera)


AntiBot pitanje:
Koliko je tri + šest ?

("Cookies" moraju biti uključeni.)
Pošaljite vest na E-mail





Komentara: 3

Predrag

10.03.2010.
22:28h

Zato i umire po jedan grad godisnje u Srbiji!

TomaX

10.03.2010.
15:08h

kako je skupo nešto što MORA da se kupi!!! da ne mora da se kupi sve ukupno ovo štampanog papira ne bi bilo skuplje od jedne desetine navedene cene!!!

Bata

10.03.2010.
08:34h

Na drzavnoj cesmi se jos niko napio vode nije.



Nemanja Radulović - Pobednik

Svetski priznati violinista održao fantastičan koncert na „Kolarcu“

Mirko Cvetković - Gubitnik

Vlada DS-SPS je svakog dana u proseku zaduživala građane Srbije za 4,7 miliona evra

Beograd
17°c
Sutra
10°c / 21°c
Prekosutra
8°c / 23°c
Dragoljub Mićunović, što je babi milo, to joj se i snilo
Demokratska stranka bi trebalo da bude na vlasti dok Srbija ne uđe u Evropsku uniju
7,2
odsto muškaraca i 5,7 odsto žena pati od blagog gubitka pamćenja. Gubitak pamćenja više pogađa muškarce s nižom stručnom spremom, a najmanje žene s visokom stručnom spremom, potvrđuje istraživanje
Pržena hrana nije štetna
Pržena hrana ne može uzrokovati srčani udar, tvrde španski naučnici. Ključ je u vrsti ulja i u tome koliko se često hrana prži u istom ulju. Naučnici nisu pronašli nikakvu vezu između ishrane bogate hranom prženom u maslinovom i ulju od suncokreta. Međutim, prženje više puta u istom ulju, kako to rade američki restorani, nije isto kao u mediteranskim zemljama, u kojima ljudi koriste maslinovo ulje i potom ga bace.