Lepo je krenulo: Novak Đoković
Profimedia

Profimedia

Novak Đoković, Foto: Profimedia

Iskusni Belgijanac, trenutno 161. teniser sveta, nije bio lak zalogaj za Novaka kao što to kaže rezultat. Najbolji teniser sveta mučio se u prvom setu, a kada je probio led, sve je krenulo kao po loju.

Novak je odlično započeo prvi set. Osvojio je servis gem, zatim napravio i potvrdio brejk došavši do prednosti od 3:0. Ipak, kada je trebalo da zapne i smrvi protivnika, Đoković je počeo da pravi veliki broj neiznuđenih grešaka na osnovu čega je Belgijanac došao do 3:3. Zatim je usledilo jurcanje gem za gem, a Darsisova ruka potpuno se opustila. Nije osećao pritisak što je sa druge strane mreže najbolji teniser sveta, dok je Novak nastavio da se muči, ali je osvajao gemove na svoj servis. U jedanaestom gemu kada je Darsis servirao za ulazak u taj-brejk, Novak je pojačao tempo, ali je i belgijski teniser pravio neshvatljive greške, na osnovu čega je prvi reket na ATP listi došao do prednosti u setovima.

Početak drugog seta neodoljivo je podsećao na start prvog. Ponovo je Novak došao do 3:0, a zatim Darsis osvojio gem. Ipak, za razliku od prvog seta, Đoković nije dozvolio Belgijancu da uzvrati brejk, već je odžavao svoje servise do kraja, na osnovu čega je došao do osetne prednosti od 2:0.

Što se trećeg seta tiče, prvi reket sveta na startu je "oduzeo servis Darsisu", ali ga je ovaj odmah uzvratio. Kada se stekao utisak da će ponovo biti velike neizvesnosti kao u prvom setu, Đoković je ekspresno uzvratio brejk i više nije dozvolio nikakvu vrstu iznenađenja. Rutinski je priveo meč kraju, i čekirao prolaz u treću rundu Otvorenog prvenstva Francuske.

Novaku je ovo ukupno 50. pobeda na Rolan Garosu, a u narednom kolu igraće protiv Britanca slovenačkog porekla Aljaža Bedena, koji je ranije danas, posle pet odigranih setova, eliminisao Španca Pabla Karenja-Bustu.

TREĆI SET: 6:4

6:4 - I da! Novak Đoković je u trećem kolu Rolan Garosa.

5:4 - Smanjuje Darsis, ali će Novak u narednom gemu servirati za trijumf...

5:3 - Sada je i bekhend profunkcionisao za potvrdu brejka. DArsis servira da ostane u meču.

4:3 - Ponovo Novak osvaja brejk! Sada mu se ukazala prilika koju ne bi smeo da propusti!

3:3 - Posle tri vezana gema Darsisa, Đoković osvaja svoj treći i poravnava rezultat u ovom setu.

2:3 - Sada preokreće Belgijanac... Potvrdio je oduzet gem na protivnikov servis.

2:2 - Novi brejk! Darsis "uzvraća udarac". Ponovo miriše na uzbuđenje i u ovom setu.

2:1 - Ponovo se igralo na razliku, ali sada Darsis nije dozvolio srpskom teniseru da napravi "dabl brejk".

2:0 - Dugo je trajao ovaj gem, ali je uspeo Đoković da potvrdi brejk.

Novak je u prvom setu nosio belu majicu, potom u drugom crvenu, a u trećem ponovo je obukao belu...

1:0 - I evo brejka za Noleta na startu! Fantastično!

Za razliku od prva dva, Darsis će sada prvi servirati.

DRUGI SET: 6:3

6:3 - Koristi Novak šestu set loptu, četvrtu u ovom gemu. Vodi Srbin 2:0 u setovima.

5:3 - Ipak osvojio je Darsis još dva vezana poena i nije dozvolio Novaku da dođe do 2:0 u setovima. u narednom gemu Belgijanca očekuje znatno teži zadatak - Đoković servira za osvajanje seta.

Greši Novak, šteta... ali ovaj gem još nije gotov

Dve set lopte ima Đoković... Prvu je spasao belgijski teniser...

5:2 - Uzvraća Đoković istom merom... Sada i on vrlo brzo osvaja gem, u narednom će Darsis servirati da ostane u setu.

4:2 - Jedan od lakših gemova Darsija osvojenih na svoj servis. Novak je i dalje u prednosti od jednog brejka.

4:1 - Ne da Nole reprizu prvog seta. nije dozvolio Darsisu da osmah povrati brejk. Dva gema ga dele od osetljivijeg vođstva na ovom meču.

3:1 - Osvaja Darsis prvi gem u drugom setu...

3:0 - Evo potvrde brejka. Repriza prvog seta, samo da Nole ne dozvoli Darsisu da se vrati u ritam kao pre nekih pola sata.

2:0 - A onda i brejk! Sjajno! Sada se več ruka opustila i udarci funkcionišu mnogo bolje.

1:0 - Kada je probijen led, sada već ide kao podmazano... Đoković ekspresno osvaja prvi servis gem.

Kao i u prvom, Novak će servisom započeti i drugi set.

PRVI SET: 7:5

7:5 - I DA! Upravo tako, treća sreća! Koristi Nole treću set loptu i posle dosta muke osvaja taj najteži prvi set.

Posle jednog časa igre, Đoković ima još jednu set loptu, ukupno treću. Svi zanju kako glasi ona čuvena naredna poslovica...

Nova set lopta za Novaka. Ali i drugu spasava Belgijanac.

Set loptu ima Novak... Ali Darsis pogađa prvi servis i osvaja poen.

6:5 - Ovako treba da se igra, ekspresan gem Novaka. Darsis ponovo servira za ostanak u setu, ujedno i za ulazak u taj-brejk.

5:5 - Uspeo je Darsis da se izvuče i ostane u setu. Novak je ponovo na servisu.

5:4 - Krenuo je forhend kada je najpotrebnije. Ponovo uz dosta muke srpski teniser osvaja gem. U narednom će Darsis servirati za izjednačenje, ujedno i ostanak u prvom setu.

Spasava je Novak, a i konačno postiže servis viner... Zatim i 13. neiznuđena greška. To je svakako razlog zašto smo još uvek u prvom setu.

Evo nove brejk lopte za Belgijanca... Rastrčao se po terenu, potpuno je opustio ruku.

4:4 - Fantastičan gem Darsisa... Samo jedna greška i četiri vinera.

4:3 - Namučio se Novak i o ovom gemu, bio je "đus", ali ga je osvojio...

3:3 - Potvrđuje Belgijanac osvojen brejk... od 0:3, došao je do izjednačenja.

3:2 - Vraća brejk Darsis. Đoković kao da se malo opustio u ovim trenucima... I dalje tempira formu i ulazi u ritam u ovom meču.

Mnogo neiznuđenih grešaka za Novaka od početka meča. Ovo mu je ukupno osma i dozvoljava Belgijancu da dođe do dve brejk lopte.

3:1 - Imao je srpski teniser dve brejk šanse i u ovom gemu, ali Belgijanac je uspeo da se izvuče i osvoji prvi gem na meču.

3:0 - Prvi put se Novak pomučio na meču, spasavao je brejk lopte, ali na kraju uspeo da materijalizuje ono što je napravio u prethodnom gemu.

Greši Novak na 30:30, sada brejk šansu ima Belgijanac. Ali i Darsis pravi neiznuđenu grešku - "đus".

2:0 - BREJK! Koristi prvu šansu Nole. Na startu meča ima prednost protiv Darsisa.

Dve brejk lopte ima Đoković...

1:0 - Sa lakoćom Novak osvaja početni gem koji je trajao samo minut.

Poćinje meč, Đoković je prvi na servisu...

**************************************************************

Najbolji teniser sveta uspešno je prebrodio prvu prepreku na putu ka jedinom trofeju iz kategorije Gren Slem koji mu nedostaje. Naredni rival mu je 161. teniser sveta, Belgijanac Stiv Darsis.

Njih dvojica do sada su se dva puta sastajala i oba puta trijumfovao je srpski teniser. Prvi put je to bilo, sada već davne 2008. kada je na Mastersu u Rimu Novak u dva seta počistio Belgijanca.

Prošle godine takođe su ukrstili rekete, na Mastersu u Majamiju gde je Đoković takođe izašao kao pobednik u dva seta.

Prvi put njih dvojica sastaju se na nekom Gren Slem turniru.