Dom zdravlja
Milorad Milanković
Dom zdravlja

Milorad Milanković

Dom zdravlja, Foto: Milorad Milanković

Ako ste pomislili da u svoj dom zdravlja idete samo kad vas zaboli grlo, uvo ili za recepte, pogrešili ste! Prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, svi pacijenti imaju pravo da u toj zdravstvenoj ustanovi dobiju mnogo više, čak i kućnu posetu lekara, ali i upute za relevantne specijaliste! „Alo!“ je istražio šta bi sve lekari trebalo da vam pruže u domovima zdravlja i donosi vam spisak kliničkih centara, bolnica i instituta kako biste znali, u odnosu na mesto stanovanja i bolesti od koje bolujete, kuda biste mogli da odete. Naravno, uz uput izabranog lekara.

U Ministarstvu zdravlja objašnjavaju za „Alo!“ da domovi zdravlja spadaju u primarnu zdravstvenu zaštitu, a uloga im je da štiti i unapređuje zdravlje pacijenata.

- Izabrani lekari trebalo bi rano da otkrivaju bolesti i da rade na njihovom sprečavanju, leče i rehabilituju bolesne i povređene. Takođe, građani koji imaju povećani rizik od obolevanja imaju pravo na analize kako bi rano otkrile bolesti. Svi ostali jednom godišnje imaju pravo, a po potrebi i češće, na analize krvi i urina u cilju provere zdravstvenog stanja. Takođe, u domovima zdravlja, u skladu sa posebnim programom preventivne zdravstvene zaštite, rade se pregledi, zdravstveno vaspitanje i savetovanje za očuvanje zdravlja, sprečavanje, rano otkrivanje i kontrolu malignih bolesti, sprečavanje, otkrivanje i lečenje bolesti usta i zuba, patronažne posete, lečenje i rehabilitaciju u kući - navode nadležni, dodajući da se u domovima zdravlja pruža i hitna medicinska pomoć i sanitetski prevoz do određene bolnice, instituta, kliničkog centra, kao i terapija, rehabilitacija dece i omladine sa smetnjama u telesnom i duševnom razvoju, zaštita mentalnog zdravlja, palijativno zbrinjavanje ili briga o pacijentima koji su u poodmakloj fazi teške bolesti.

Kako u Ministarstvu zdravlja kažu, domovi zdravlja sarađuju sa drugim zdravstvenim, socijalnim, obrazovnim i drugim ustanovama i organizacijama za pripremanje i izvođenje programa za očuvanje i unapređenje zdravlja.

- Izabrani lekar, ukoliko je nepohodno, upućuje pacijente druge ustanove kod specijaliste. Gde će se pacijent lečiti zavisi od mesta stanovanja, jer dobija uput za najbližu ustanovu. Ako neko mora na operaciju srca, a živi u Vrnjačkoj Banji, biće upućen u Niš, gde postoji klinički centar, a ne u Beograd ili Novi Sad - kažu u Ministarstvu.

Prema njihovim rečima, najveća zdravstvena ustanova u državi je Klinički centar Srbije, koji godišnje obavi oko milion pregleda.
Sledeće nedelje čitajte kako da ostvarite pravo na lečenje u inostranstvu.

KC u Srbiji
Klinički centri predstavljaju ustanove u kojima su smeštene sve klinike neophodne za lečenje psihijatrijskih, kardioloških, onkoloških, oftalmoloških, neuroloških, gastroenteroloških i svih ostalih bolesti. U zavisnosti od mesta u kojem pacijent živi, upućuje se u najbliži klinički centar:
- Klinički centar Srbije u Beogradu
- Klinički centar Vojvodine u Novom Sadu
- Klinički centar Niš
- Klinički centar Kragujevac

Instituti
Instituti su ustanove u kojima se obavlja lečenje skoro svih bolesti, a istovremeno služe za naučni i obrazovni rad lekara:
- Institut za kardiovaskularne bolesti Vojvodine u Novom Sadu
- Institut za onkologiju Vojvodine - Sremska Kamenica
- Institut za zdravstvenu zaštitu dece Vojvodine - Novi Sad
- Institut za plućne bolesti - Sremska Kamenica
- Institut za lečenje i rehabilitaciju - Niška Banja
- Institut za majku i dete „Vukan Čupić“ - Beograd
- Institut za neonatologiju - Beograd
- Institut za kardiovaskularne bolesti Dedinje - Beograd
- Institut za ortopedsko-hirurške bolesti - Beograd
- Institut za reumatologiju - Beograd
- Institut za mentalno zdravlje - Beograd
- Institut za rehabilitaciju - Beograd
- Institut za onkologiju i radiologiju Srbije - Beograd

Specijalne bolnice
Specijalne bolnice bave se lečenjem i rehabilitacijom specifičnih oboljenja. Od psihijatrijskih, preko plućnih, neuroloških, kardioloških, cerebrovaskularnih bolesti, do bolesti metabolizma.
- psihijatrija - Novi Kneževac, Vršac, Kovin, Gornja Toponica, Beograd
- plućne bolesti - Zrenjanin, Bela Crkva, Sokobanja, Surdulica, Peć
- šećerna bolest, metaboličke bolesti, štitasta žlezda - Bukovička banja, Vrnjačka Banja, Zlatibor
- neurološka oboljenja - Stari Slankamen, Mladenovac, Beograd
- interne bolesti - Vrnjačka Banja, Mladenovac
- reuma - Novi Sad
- bolesti mišića - Novi Pazar
- bubrezi - Lazarevac
- bolesti zavisnosti - Beograd

Komentari (1)

Dragana

10.04.2016 13:32

Pa super vam je ta prica koje zdravstvene usluge mozemo dobiti u domu zdravlja i sve je to negde zakonom predvidjeno. Ali u Srbiji na jedan zakon se donese "100" podzakonskih akata u kojima pisu ogranicavajuci faktori i po kojima lekarima daju koliko uputa, recepta i ostalog iz zdravstvene zastite mogu da mesecno izdaju jer u suprotnom imaju kaznene poene za prekoracenje na plate. I napomena - nisam lekar niti bilo koji zdravstveni radnik.