Karles Pudždemon
Profimedia
Karles Pudždemon

Profimedia

Karles Pudždemon, Foto: Profimedia

To je javila španska novinska agencija Efe.

Ukoliko Pudždemon potvrdi da je proglasio nezavisnost, dobiće tri dana da takvu "odluku ispravi". Rojters navodi da, ako se to ne dogodi, biće pokrenut Član 155 Ustava.

Španski premijer Marijano Rahoj je rekao da je Madrid od katalonske vlade zatražio da "potvrdi da li je proglasila nezavisnost", pomenuvši "namerno izazvanu konfuziju koja je juče nastala".

"Odgovor koji bude dao Karles Pudždemon će uticati na buduća dešavanja. U njegovoj je moći da se vrati na put legalnosti", kazao je Rahoj.

Španski premijer je istakao da su katalonski lideri iskoristili svoju ustavnu poziciju i pokrenuli "veoma opasan atak na institucije i, još gore, društvenu saglasnost".

"Ono što ovih dana proživljavamo nema nikakve veze sa političkim neslaganjima sa kojima se svakodnevno suočavaju u demokratskim zemljama i civilizovanim društvima. Ovde je reč o dovođenju u pitanje osnova na kojima se demokratsko društvo zasniva.

Ros: Autonomija nerealna, Katalonci nisu imali drugi izbor

Lider Katalonije Karles Pudždemon nema druge opcije sem da obustavi otcepljenje, jer je malo verovatno da će iko prepoznati španski region na osnovu diskutabilnog referenduma, rekao je bivši britanski diplomata Karn Ros, koji je saradjivao i sa Kosovom, Južnim Sudanom, Zapadnom Saharom i Katalonijom.

Put do toga će zahtevati pritisak od partnera Španije u Evropskoj uniji, rekao je Ros i ocenio da bi potpuno proglašenje nezavisnosti bilo veoma problematično i dovelo bi do sukoba sa Madridom.

Istovremeno, primećuje Ros, Pudždemon je bio pod ogromnim pritiskom da ne proglasi nezavisnost, čak i od zemalja na koje se Katalonija oslanjala za priznanje.

"Na kraju dana, ako želite da budete nezavisni, moraju i kao takve da vas priznaju. Smatram da će steći medjunarodnu nezavisnost kada se održi legalan referendum koji Madrid prihvata", ocenio je Ros u intervjuu Rojtersu.

Kako je rekao, rešenja neće biti sve dok se ne organizuje legalan referendum iza kog će stajati i Madrid.

Odgovarajući na pitanje da li su Katalonci pogrešili održavanjem referenduma, Ros je rekao da nisu imali izbora.

"Nisu imali drugu opciju da nagomilaju pritisak za početak dijaloga", rekao je on.
Pudždemon je u utorak rekao da Katalonija ima mandat za nezavisnost, ali je predložio da se odloži proglašavanje nezavisnosti kako bi se razgovorom s Madridom došlo do sporazumnog rešenja.

Ustavni sud Španije proglasio je referendum nelegalnim, dok je izlasnost na referendumu bila svega 43 odsto.
Ros je rekao da je mnogo Katalonaca "radikalizovano" otporom Madrida i ponašanjem policije.
"Dodali su ulje na vatru. Sa moje tačke gledišta, legitimna nezavisnost može da se proglasi samo kada se za to izjasni većina stanovništva. Mislim da nije ispravno proglasiti nezavisnost kada nemate jasnu većinu. Kako stvari sada stoje, Katalonija nema takvu većinu", rekao je Ros za Rojters.

Rahoj je prethodno, u televizijskom obraćanju, zatražio od katalonskog lidera Karlesa Pudždemona da razjasni da li je proglasio nezavisnost ili nije pre nego što vlada bude u prilici da primeni bilo koju meru prema članu 155 španskog Ustava.

"Ovaj zahtev ima za cilj da našim građanima ponudi razjašnjenje i bezbednost koji su neophodni kad je reč o ovom pitanju", poručio je Rahoj.

Agencije ocenjuju da je ovim Rahoj izvršio dodatni pritisak na katalonsku vladu da se povuče u zahtevu za nezavisnosti i napravio prvi korak ka aktiviranju Člana 155, koji predviđa da se nekoj regionalnoj vladi, u slučaju da ugrozi interese španske države, mogu oduzeti sva ovlašćenja i prebaciti na centralnu vladu u Madridu.

Član 155 Ustava Španije koji ovlašćuje vladu da pribegne svim merama potrebnim da se očuva integritet države.

Taj član je najekstremnija mera kojoj može da pribegne španska vlada ukoliko jedna autonomna regija proglasi nezavisnost. U političkim krugovima taj član nazivaju i "nuklearna opcija", a bivši ministar spoljnih poslova Hoze Manuel Garsija ga je nazvao "atomskom bombom".

Inače, ta mera u Španiji još nikada nije uvođena.

Pudždemon je sinoć izjavio da prihvata "mandat naroda" za otcepljenje od Španije, ali je od parlamenta Katalonije zatražio da tu odluku suspenduje, kako bi se dalo više vremena za pregovore sa Madridom.

Kako navodi AFP, Pudždemon se, u obraćanju regionalnom parlamentu, uzdržao od jasnog zahteva za proglašenje nezavisnosti, ali je prostor za otcepljenje Katalonije ostavio otvorenim.

"Preuzimam mandat naroda da Katalonija postane nezavisna republika", rekao je on u govoru.

Pudždemon je, međutim, odmah zatim zatražio da parlament "suspenduje efekte proglašenja nezavisnosti kako bi se započeo dijalog u narednim nedeljama".

On je, u govoru, dodao da rezultati referenduma održanog 1. oktobra znače "da" nezavisnosti i dodao da treba istražiti mogućnosti međunarodnog posredovanja.

 

Pudždemon za CNN: Razgovori o nezavisnosti bez preduslova

Katalonski lider Karles Pudždemon izjavio je danas za Si-En-En da je njegova regionalna vlada spremna da bez preduslova pregovara o nezavisnosti sa Španijom.

Pudždemon je istakao da ne bi trebalo da bude preduslova za Španiju i Kataloniju da bi "sele i razgovarale".

Kako prenosi AP, Pudždemon je za CNN govorio pre nego što je španski premijer Marijano Rahoj zatražio da katalonski lider razjasni da li je juče proglasio nezavisnost.