Starci Stari ljudi Penzioneri
Profimedia
BG dom 56

Promo

Foto: Promo

Starica koja je zagazila u devetu deceniju, pokazuje veliku baštu i u njoj ušuškan kutak, okružen bujnim zelenilom u mirnom kraju Voždovca, na sedam minuta od beogradske Knez Mihajlove ulice. Ona je, kao i više desetina najstarijih, u vrhunskom konforu ove oaze pronašla sunčanu stranu trećeg doba.

Za taj, kako ga štićenici zovu »raj na zemlji gde dođete i više ne poželite da odete«, zaslužna je vlasnica Slavica Banjac, Beograđanka koja

Stanari o »BG DOMU 56«

-Oduševljena sam pažnjom i negom. Odlično je i društvo ovde, pa se osećam kao među svojima - rekla je Gordana Landaroške (68).

Dragana Marić (73) je u domu dve i po godine.

- Najviše mi se dopada ljubaznost osoblja, kao i mogućnost da me rođaci i prijatelji stalno posećuju - kaže Dragana.

je veći deo života i uspešnog rada provela u Parizu. Pre šest godina je osmislila ovo gnezdo za pozne dane čija je najstarija stanovnica nedavno proslavila 95. rođendan i, sa vizijom zajedništva najstarijih uz osećaj da nisu zaboravljeni, ponudila im evropski način života.

- Ideja se rodila iz velike ljubavi prema bolesnom ocu kome sam želela da omogućim dostojanstven život, pažnju, udobnost i mogućnost da ga viđam svakodnevno. Htela sam da bude sa vršnjacima koji kao i on ne mogu da brinu o sebi i iz tih razmišljanja iznikao je ovaj prostor – otkiriva vlasnica doma kako je ušteđevinu, trud i kreativnost ugradila u vilu u ulici Jovana Popovića 13. Za drugu lux kategorije, 20 metara dalje na broju 7, zaslužne su brojne preporuke, jer su ovo mesto učinile pretesnim za sve koji bi želeli da u njemu borave.

Već pri ulasku u vile zapljuskuje vas duh »grada svetlosti« koji je u njih unela. Prostrani apartmani, singl, dvokrevetne, trokrevetne i bračne sobe sa terasama, ukrašene stilskim nameštajem, cvećem, umetničkim delima i opremljene TV-om i klima uređajem. Još pažljivije, je odabrala tim koji brine o najstarijima: iskusno medicinsko i drugo osoblje, lekara opšte prakse, neuropsihijatra, socijalnog radnika, niz specijalista i spoljnih saradnika različitih struka.

BG dom 56

Promo

Foto: Promo

Osim kompletne medicinske usluge, radnih i terapeutskih aktivnosti, omogućena je i nega najtežih i nepokretnih bolesnika.

Briga o zravlju je najvažnija, pa se i ishrani posvećuje posebna pažnja, a pet dnevnih obroka je prilagođeno zdravstvenom stanju i gastro ukusu svakog od korisnika.

Život ovde, 78-godišnji univerziteski profesor Milan Plavšić, opisuje »kao iz snova«.

- Boljeg smeštaja u Beogradu i Srbiji nema. Komfor izuzetan, higijena vrhunska, hrana odlična i obilna. Ekipa najstručnijih je 24 sata na usluzi, lekari svakodnevno, a ljubazno rukovodstvo stalno pita šta nam treba-priča, zadovoljan što ga je velika porodica primila raširenih ruku.

Svakodnevno stižu novine, a stanarima su dostupni frizer, pedikir i manikir. Zato i kažu da neretko imaju doživljaj kao da su u nekom od hotela sa pet zvezdica.

Dom od prvog dana radi sa licencom Ministarstva za rad i socijalnu politiku, a poštovanje svake stavke ugovora sa korisnicima, garantuje zamenik direktora i suvlasnik Dragan Veljović.

- Porodicama pomažemo da donesu pravu odluku o smeštaju najmilijih, a korisnicima u adaptaciji. Da bi se osećali kao svoj na svome preporučujemo da u sobe unesu drage predmete iz svoje kuće - kaže Veljović i dodaje da je boravak u domu čija je cena 340 evra, a moguće je plaćati i na rate.

Organizovan je i privremeni smeštaj najstarijih na dan, vikend, dve nedelje i duže kako bi njihova porodica bezbrižno otputovala na odmor.

- Moguć je dnevni boravak, druženje sa ukućanima, razne kreativnosti i društvene igre - otkriva Veljović, raznoliku ponudu.

Stanari u domu proslavljaju rođendane, godišnjice braka, obeležavaju slave i druge značajne datume i uživaju u brojnim kulturnim manifestacijama.

Detaljnije informacije o ovoj ustanovi dostupne su na linkovima: www.bgdom56.com i www.starackidom.rs ili putem telefona 011 3973 693.

Komentari (2)

Slavica

30.07.2016 10:13

Ako je tako svaka cast,eto mene za jedno 15 god.

Драгомир

31.07.2016 06:39

340 евра му дође динара 42 хиљадарке динара.И када сабереш храну,становање,струја,вода и овамте - онамте му дође таман 340 евра.Него,'ајд па ти сада нађи пензионера са 42 хиљадарке пензије?А да л' ће ти деца плаћати ће се питамо?340 евра је на граници рентабилитета?