Pleme Fore Papuna Nova Gvineja
Profimedia
Pleme Fore Papuna Nova Gvineja

Profimedia

"Tata, deda je strašno kvaran..." - "Ćuti sine i žvaći": Pleme Fore, Foto: Profimedia

Pleme Fore pedesetih godina prošlog veka bilo je pred izumiranjem zbog bolesti koju su oni nazvali "kuru", što u prevodu znači drhtanje.

Od "kurua" su uglavnom obolevale žene i deca, a mnogi stariji članovi plemena bili su uvereni da se radi o prokletstvu.

Pleme je brojalo 11.000 članova, a bolest "kuru" svake godine ubijala je oko 200 ljudi.

Oboljeli bi postali potpuno nesposobni u roku od godinu dana od pojave prvih simptoma. Počelo bi sa problemima pri hodanju, da bi na kraju oboleli izgubili svaku kontrolu nad telesnim funkcijama.

Nisu više kontrolisali ni emocije, pa je dolazilo do nekontrolisanog smeha.

Situacija je bila toliko loša da su u nekim selima pomrle sve mlade žene.

Međutim, Širli Lindenbaum, antropolog sa Univerziteta u Njujorku, zainteresovala se za taj slučaj.

Otišla je na Novu Gvineju i obilazila selo po selo u potrazi za odgovorom koji njene kolege nisu mogli da otkriju godinama, pa su zaključili da je bolest - genetska.

Ali, Lindenbaumova je nakon istraživanja zaključila da bi se odgovor mogao kriti u činjenici da Fore - jedu svoje mrtve. Odnosno da su kanibali.

U brojnim selima pokojnike bi skuvali i pojeli.

"Bolje da ih pojedu ljudi koji su ih voljeli nego crvi i insekti", smatrali su u ovome plemenu.

Tela su uglavnom jele žene, jer su verovali da su ženska tela sposobnija da pripitome opasne duhove za vreme pogrebnih ceremonija.

Te žene bi pripremala mozak sa papratima i kuvale ga u bambusu. Foreanke bi ispekle i pojele celo telo, sve osim žuči. Žene bi ponekad i svojoj deci davale "grickalice".

Lindenbaumova je uspela da uveri biologe da je kanibalizam verovatno uzročnik bolesti, a oni su otkrili kako se radi o neurološkoj bolesti koja se prenosi jedenjem zaraženog tkiva.

Nakon ovog otkrića Fore su prestali jesti svoje mrtve, a bolest je nestala.

Kanibalizam je i danas zastupljen u nekim zaostalim oblastima u Africi i može takođe dovesti do ekstremnih vidova obolevanja - fizičkog i mentalnog, upozoravaju naučnici.

Komentari (2)

MAČIĆ

08.09.2016 15:00

NE MOGU DA VERUJEM DA U TE KTAJEVE ODAVNI NISU OTIŠLI MISIONARI KOJI BI IH CIVILIZOVALI. VEROVATNO SU TO KRAJEVI KOJI SU JAKO SIROMAŠNI I BEZ NEKIH VELIKIH REZERVI ZLATA ILI BAKRA, PA VELIKIM SILAMA KOJE ŠALJU MISIONARE NA SVE STRANE SVETA GDE ĆE IMATI KORISTI, NIJE BILO ISPLATIVO DA TROŠE PARE NA DONACIJE MISIONARIMA. DOK MEĐITIM, RECIMO NA KOSOVU, IMA SVAKOJAKOG RUDNOG BLAGA I JAKO JE OINTERESANTNI VELESILI npr- AMERICI.

verica

08.09.2016 21:18

@MAČIĆ - macicu,rekla sam ti jednom da pises gluposti i da izgleda pijan pises ovde svasta i oduzimas vreme i prostora