Savo Štrbac
D.I.C. Veritas
Savo Štrbac

D.I.C. Veritas

Savo Štrbac, Foto: D.I.C. Veritas

Direktor Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas" Savo Štrbac navodi da je u hrvatskim medijima, koji ovih dana u pohvalnom tonu iznose detalje njegovog ratnog puta, navedena i informacija da je Brkić, zvani Vaso, a inače aktuelni glavni sekretar Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) bio član specijalne jedinice hrvatskog MUP-a "Alfe".

Hrvatski mediji izneli su podatak da je Brkićev Peti vod, kojim je i komandovao 22. januara 1993. godine učestvovao u akciji na Velebitu.

Štrbac u autorskom tekstu za "Večernje novosti" podseća da je tog dana hrvatska vojska započela ofanzivu na južne delove Republike Srpske Krajine - Ravne Kotare, poznatu pod kodnim nazivom "Maslenica", iako je to područje bilo pod zaštitom UN.

Istog tog dana hrvatske snage su izmasakrirale i 21 pripadnika Srpske vojske Krajine sa područja Gračaca, nakon što su ih iz zasede napali na velebitskom prevoju Mali Alan na 500 metara udaljenosti od osmatračnice Unprofora.

Šrtbac podseća da su se srpski vojnici iz Gračaca nalazili u dva kamiona koja su se kretala putem, a kada im je pristigla pomoć, ona nije mogla da prođe do mesta napada, jer su ih u tome sprečili pripadnici Unprofora.

Unproforci su sledećeg dana svojim kamionom u Gračac dovezli 21 telo napadnutih.

Na početku napada iz kamiona je uspelo da iskoči i spasi se devet ljudi, među kojima i Dragan Đurić, kome je u kamionu ostao brat Đorđe, i Damir Brkljač, kome je u kamionu ostao otac Dane.

Na Đorđevom telu nađena je rana od metka u blizini prepone, a lobanja mu je bila smrskana.

"Kičma slomljena. U ruci stisnuta zemlja i trava. Gledam i druga tela. Skoro svi pored rana od metaka imaju razbijene lobanje. Zaključujuem da su ih ranjene mučili", ispričao je njegov brat Dragan.

Damirov otac bio je ranjen u nogu, ali mu je nos bio odsečen, na leđima urezan krst, a vrat presečen.

Štrbac navodi da se na snimku pregleda i identifikacije velebitskih žrtava vidi kako iz otvorenih vreća curi krv, koja se cedi iz ubodnih rana, prerezanih vratova, odsečenih udova, noseva i polnih organa, a najviše je razmrskanih lobanja.

Među ubijenima je bila i 26-godišnja bolničarka Dušanka Gaćeša, koja je, navodi Štrbac, imala prostrelnu ranu na levoj natkolenici i rasekotinu na desnom ramenu, te smrtonosnu povredu čeonog dela glave, nanesenu tupim predmetom.

Štrbac navodi da je Veće za ratne zločine u Beogradu krajem 2006. godine pokrenulo pretkrivični postupak za zločin na Malom Alanu i naredne godine sve prikupljene dokaze dostavilo hrvatskom pravosuđu koje još vodi istragu protiv "Nepoznatog Nekog".

"Možda i jeste junaštvo po velebitskim vrletima ubaciti se u neprijateljsku pozadinu i iz zasede likvidirati neprijatelja, ali masakriranje zarobljenih, ranjenih i već mrtvih neprijatelja svakako nije čojstvo. Ministar pa makar i hrvatskih veterana trebalo bi da ima i tu osobinu", zaključio je Štrbac.