Hepatitis, žutica
Profimedia

 

Hepatitis, žutica
Hepatitis, žutica, Foto: Profimedia

Osim što se tom analizom stoprocentno utvrđuje prisustvo virusa, ona je za pacijente koji su na antivirusnoj terapiji i osnovno dijagnostičko sredstvo kojim se pokazuje da li ona daje rezultate ili je treba prekinuti. Svetska zdravstvena organizacija procenjuje da je u Srbiji oko 100.000 ljudi zaraženo virusom hepatitisa C, koji je i najčešći uzročnik primarnog raka jetre, prenosi RTS.

Ivani Dragojević antivirusna terapija lečenja hroničnog hepatitisa C prekinuta je jer je pi-si-ar test pokazao da lečenje nije dalo efekta.

- U mom slučaju terpija je prekinuta, to je loše, ali sreća je da je tada bilo pi-si-ar testa pa kliničar ne bi morao da vodi moju terapiju "u mraku - rekla je Dragojević.

U frižiderima laboratorija stoji i krv onih koji čekaju da se ovim testom utvrdi genotip virusa na osnovu kojeg se određuje lečenje.

Dr Delić:Test bitan za trudnice!

Dr Dragan Delić iz Infektivne klinike kaže da je taj test od izuzetne važnosti za trudnice.

- Ako neka trudnica ima antitela to ne znači da ona automatski ima i virus. Tom pi-si-ar dijagnostikom tačno se zna da li će tokom porođaja ona to preneti na dete. Pi-si-ar dijagnostika je bitna da bi se znalo da li majka može preneti virus na novorođeno dete a ne da čekamo godinu i po dana, kada bebi mogu da se odrede antitela - kaže dr Delić.

 

U Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje ističu da su za trenutnu nestašicu testova nadležne zdravstvene ustanove koje su u obavezi da sprovedu i planiraju njihovu nabavku.

Za dodatni novac za testove fondu se, za sada, obratio samo Klinički centar Srbije, kome su krajem oktobra ona i odobrena. Međutim, na Infektivnoj klinici ovog centra testova i dalje nema.

 - U ovakvim situacijama ne razumem državu koja ne reaguje na ovakvu situaciju. Stojim iza toga da se neki bolesnici leče, a ne bi trebalo da se leče ili obrnuto. Na primer, umesto da prime 48 nedelja mi im skratimo terapiju na 24. Onima kojima treba da produžimo na 72 nedelje mi ne produžimo, već skratimo. Svi su ugroženi nedostatkom pi-si-ar testova - navodi dr Dragan Delić iz Infektivne klinike.

Istovremeno, u Fondu ističu da je pi-si-ar test moguće uraditi i nekoj od privatnih laoboratorija. Tu uslugu koja košta više od sto evra, u fondu je tvrde, uz propisana način moguće refundirati.

- Pacijenti koji su bili u prilici da privatno urade ovu analizu nisu nam javili da su tu uslugu uspeli da refundiraju. Dakle, prema našim saznanjima pi-si-ar testove niko nije uspeo da refundira u našoj zemlji - ističe Uroš Rajković iz Udruženja "Hronos".

U "Hronosu" podsećaju da ova bolest koja se prenosi putem krvi dugo ostaje bez prepoznatljivih simptoma. Ako se bolest ne leči, stručanjaci upozoravaju da može dovesti do ciroze ili karcinoma jetre.