FRANCUSKA U NOVOM FINALU MUNDIJALA Svetski šampion pobedio Maroko, najprijatnije iznenađenje turnira, pa će se protiv Argentine boriti da odbrani čuvenu "boginju"
EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

udbalerima Maroka svakako treba skinuti kapu. Oni su uspeli da na ovogodišnjem Mundijalu naprave nekoliko senzacija. Sama činjenica da se ova afrička ekipa našla među četiri najbolje ekipe na svetu je sama po sebi dovoljno neverovatna.

Nije želeo Maroko da se preda još pre početka meča, već su Afrikanci odlučili da pokažu zube favorizovanim Francuzima i pokušaju da naprave novo čudo.

Ipak, već u petom minutu utakmice usledio je hladan tuš za Marokance, pošto je Francuska preko Hernandeza došla do vođstva. Trikolori su poveli iz prve šanse na meču, posle jednog odbitka, lopta je došla do Ernandeza koji je bio na drugoj stativi, a on je iz nimalo lake situacije savladao protivničkog golmana.

Oporavili su se Marokanci od početnog šoka, i nastavili dalje. Pet minuta kasnije, mogli je afrička ekipa i do izjednačenja. Onuahi je lepo šutirao sa nekih 17 metara, ali je Loris maestralnom paradom sačuvao svoj gol.

U 17. minutu malo je falilo da Trikolori dupliraju prednost. Konate je sjajno uposlio Žirua, napadač Trikolora bio je ispred svog čuvara, snažno je opalio po lopti, koja se od stative odbila u gol-aut.

Selektor Maroka je u 21. minutu bio primoran da napravi izmenu, pošto se Sais požalio na povredu. Umesto njega, u teren je ušao Amalah. Igralo se otvoreno i sa jedne i sa druge strane, šanse su se stvarale ali novog gola do kraja prvog dela igre nije bilo.

U drugom poluvremenu Marokanci su morali da krenu ofanzivnije, da igraju na sve ili ništa. Na njihovu žalost, iako su stvorili mnogo prilika, ni jedna lopta nije završila u mreži Francuske.

Tačku na ovu utakmicu postavio je Kolo Muani, kada se posle jednog odbitka našao na pravom mestu u pravo vreme, pa uopšte nije imao težak zadatak. Kao i kod prvog gola, odbrana Maroka je loše odreagovala.

Francuska će u finalu Mundijala igrati protiv Argentine, a taj meč je na programu u nedelju od 16 sati.

Francuska - Maroko (2:0)

Stadion: Al Bajt, Doha, Katar

Sudija: Sezar Arturo Ramos (Meksiko)

Francuska (4-2-2-2): Ljoris - Kunde, Varan, Konate, Ernandez - Čuameni, Fofana - Grizman, Dembele - Embape, Žiru

Maroko (5-2-3): Bono - Hakimi, El Jamik, Sais, Aguerd, Mazraui - Amrabat, Ounahi - Ziješ, En Nesiri, Bufal

Drugo poluvreme:

90. minut - Šest minuta nadoknade gledaćemo na stadionu "Al Bajt"

88. minut - Sve smo bliži kraju utakmice. Pao je ritam, lopta je u nogama Marokanaca bez većih šansi. Dva minuta uz nadoknadu do kraja

79. minut - GOOOOL! Francuzi rešavaju verovatno pitanje pobednika! Kao kod prvog gola, Embape je šutirao, lopta se odbila na drugu stativu, a tamo je bio igrač koji je tek ušao u igru i postigao gol! A to je bio Kolo Muani!

76. minut - Kakvi potezi Hamdalaha, ali ipak je preterao... Nanizao je trojicu, na kraju došao do gol-aut linije i nije ni šutirao.

69. minut - Embape je šutirao iz kontre, ali je izblokiran, potom je dosuđena ofsajd pozicija

EPA-EFE/TOLGA BOZOGLU

65. minut - Vreme je za promene. Tiram menja Žirua u Francuskoj. Amdalah i Abukal menjaju En Nesirija i Bufala kod Maroka

EPA-EFE/NOUSHAD THEKKAYIL

60. minut - Pokušao je Grizman ali je bio u ofsajdu!

56. minut - Još jedna šansa za Maroko! Idu sada Afrikanci na sve ili ništa!

52. minut - Opet dobra prilika za Maroko! Sada na obe strane prete i jedni i drugi!

46. minut - Počelo je drugo poluvreme!

Prvo poluvreme:

45. minut - Auuuu! Velika je to prilika bila za Maroko! Stativa se isprečila do izjednačenja!

36. minut - Kakve su ovo šanse za Francusku! Embape je pobegao čuvarima, En Jamik je izbacio loptu sa gol-linije, a iz odbitka Žiru loptu šalje pored stative!

32. minut - Lepa akcija Francuza. Embape je ostavio loptu Čuameniju, ali je ovaj šutirao iz pada i pogodio Žirua. Ponovljeni snimak pokazuje da je sudija Sezar Arturo Ramos napravio prvu grubu grešku na ovom meču nesakcionisanjem starta nad Teom Ernandezom. Morao je da dobije barem žuti karton Amalah

EPA-EFE/RONALD WITTEK

21. minut - Šokantna izmena u Maroku. Sais ne može da nastavi, a već se pre meča požalio na povredu Aguerd koji nije ni krenuo. Umesto Saisa u igru ulazi Amalah

17. minut - Kako je zatresao okvir gola Olivije Žiru! Pukla je stativa, ali nema gola. Ofanzivno su krenuli Francuzi!

15. minut - Lep slobodan udarac izveo je Hakim Ziješ, ali na njegovu žalost, kao i svih Marokanaca, u kaznenom prostoru nije bilo nikoga da sačeka tu loptu

10. minut - Prva odbrana Uga Ljorisa! Zapretili su Marokanci!

4. minut - GOOOL! Francuska vodi već na početku meča! Ogromna greška u odbrani Marokanaca. Lopta se odbila do Ernandeza koji je bio na drugoj stativi, a ovaj je akrobatskim udarcem uspeo da je pošalje u mrežu.

1. minut - Utakmica je počela!

19.18 - Maroko je ušao u istoriju. Postali su prva selekcija sa Crnog kontinenta koja se domogla polufinala Mundijala! Do sada su Kamerun 1990, Senegal 2002. i Gana 2010. stizali do četvrtfinala, ali je onda Maroko otišao korak dalje i to na briljantan način!

18.55 - Francuska je sa druge strane u osmini finala bila bolja od Danske (3:1), a u četvrtfinalu je sa 2:1 srušila Englesku.

18.43 - Maroko je do sada u eliminacionoj fazi savladao Španije posle boljeg izvođenja penala i Portugal sa 1:0. Zanimljivo je i to da su u dosadašnjem toku Mundijala primili samo jedan gol i to tako što je Agerd zatresao sopstevenu mrežu protiv Kanade.

18.35 - Izabranici Didijea Dešana ulaze kao favoriti u meč sa afričkom selekcijom. Ipak, to je samo tako na papiru, teren je nešto drugo i na njemu ta uloga mora da se opravda. Igrači Valida Regraguija su pokazali sa koliko energije igraju za nacionlani tim i učiniće sve da naprave novo čudo.

18.30 - Dobro veče i dobrodošli na blog našeg portala posvećen meču polufinala između Francuske i Maroka. Uz alo.rs pratite uživo iz minuta u minut dešavanja iz Katara!