Poklon ikona za Petrovdan
alo
Jabuke

Profimedia.rs

Jabukama prizivaju kišu, Foto: Profimedia.rs

Prema predanju, sveti apostoli Petar i Pavle zaslužni su za krštenje prvih vernika i njihovo prevođenje u hrišćanstvo.

Sveti apostol Petar pominje se kao jedan od najodanijih Hristovih sledbenika, a reči: “Ti si Hristos, Sin Boga živoga”, zapisane u Jevanđeljima, izraz su njegove tvrde vere u hrišćansko spasenje pa se do danas ponavljaju u hrišćanskim molitvama. Hristos mu je odgovorio: “Ti si Petar i na tom kamenu sazidaću crkvu svoju”.

Predanje kaže da je sveti apostol Petar, nepismeni i prostodušni ribar Simon iz Vitaide, prvi od učenika koji je izrazio nepokolebljivu veru u Hrista i njegovu misiju. Sveti apostol Petar je kao episkop propovedao u Palestini, Siriji, Maloj Aziji i Antiohiji, gde su stvorena prva uporišta nove vere, a smatra se piscem dve poslanice u crkvi poznate kao – Saborne Petrove poslanice koje su pridružene Novom zavetu.

Sveti apostol Pavle rodom je iz Tarsa i bio je najpre farisej Savle i veliki progonitelj hrišćana.

Predanje kaže da je oko deset godina bio mlađi od Hrista. Poverovao je u njegovu propoved i postao jedan od navećih propovednika i teologa prve hrišćanske crkve.

Oba svetitelja pogubio je u Rimu car Neron, veliki progonitelj hrišćana.

Ovaj praznik u Srbiji se obeležava kao slava mnogobrojnih pravoslavnih porodica.

Za Petrovdan su vezana i brojna narodna verovanja.

Kažu da se danas ne valja ići u polje i da ne treba započinjati teške poljoprivredne radove. Postoji i verovanje da na ovaj dan sveti Petar deli jabuke deci na onom svetu. Zbog toga postoji niz običaja među kojima je i ono da u novoj godini pre Petrovdana ne treba jesti jabuke. Verujući u ovo, u prošlosti mnoge majke koje su izgubile decu nisu jele jabuke sve do Petrovdana jer su mislile da, ukoliko to urade, njihovo dete na onom svetu neće dobiti jabuku.

U Vojvodini je običaj da se na Petrovdan gađa jabukama, ili da se udara jabuka jedna o drugu, kako bi se prizvala kiša i grad.

Kod Srba postoji običaj da se uoči ovog velikog praznika pale lile, koje se prave od mlade kore divlje trešnje ili breze. Obično se to radi na mestima gde se narod okuplja, na trgovima, raskršćima i u tome učestvuju deca i omladina.

Paljenje vatre i lila simboliše na ona vremena kada su hristoborni carevi progonili i mučili hrišćane, vezujući ih za drvene stubove, natapajući ih smolom i paleći ih.

Komentari (3)

Ivana

12.07.2017 10:46

Srecna slava i srecno i vecno ime svima koju slave uz dobro zdravlje,sreca,mir i blagoslov.Amin

Drita

12.07.2017 14:14

@Ivana - A M I N!

Stara Znanja

12.07.2017 19:56

Jos jedan hriscanski obracun sa starim verama!Danasnji dan je bio dan proslave Lilit(otuda lile),prvostvorene zena,koja je kao i Adam stvorena od praha zemlje!Odmetnula se,verujuci da sama moze biti bog!Mocna,mracna,crni mesec je njen simbol....Vekovima pre hriscanstva ovaj dan je bio posvecen njoj...