Dobar serviser ulaže mnogo truda da mušterija bude zadovoljna
Shutterstock
Dobar serviser ulaže mnogo truda da mušterija bude zadovoljna

Shutterstock

Dobar serviser ulaže mnogo truda da mušterija bude zadovoljna, Foto: Shutterstock

Ali ako vozite polovnjaka, pa još pri tom želite da on zaista bude u što boljem stanju, velika je dilema kako izabrati pouzdanog servisera...
Kao prvo, ne živite u iluziji: servisi nisu humanitarne ustanove i oni, logično, žele vaš novac! U zamenu jedino možete da tražite kvalitetnu uslugu, ali kako biti siguran da ćete je i dobiti? Zato dajemo nekoliko saveta kako pronaći kvalitetan servis...

1. Servisna radionica deluje čisto i uredno

Naravno, staklena palata u kojoj „hirurzi“ sa belim rukavicama „operišu“ na automobilu nije stopostotna garancija da će posao biti kvalitetno obavljen. Sa druge strane, ni mračna pećina u kojoj „majstorišu“ mehaničari zaprljanih ruku i lica nije automatski loša. U svakom slučaju, radionica u kojoj je pod prekriven uljem, piljevinom i prašinom nije dobar izbor, jer će sva ta prljavština na ovaj ili onaj način završiti u vašem automobilu!

2. Kompletno su opremljeni

Kod nas ima dosta nekompletnih servisa. Kad to kažemo mislimo na radionice koje rade samo mehaniku na kolima, a nemaju električara ili, još gore, dijagnostičara. Takve servise treba izbegavati! Današnji automobili su kompleksni i nekompletna radionica može da znači samo da će popravka automobila čekati ukoliko majstor naiđe na kvar koji nije u stanju da reši u svom servisu. Ovo se naročito odnosi na dijagnostiku, jer su ovakvi uređaji ključni kad treba precizno da se utvrdi kvar. Zato, birajte kompletno opremljene servise!

3. Dobar rejting na internetu
Danas putem interneta tražimo brojne savete - šta da jedemo, kako kako da se obučemo, gde da putujemo... Zašto, onda, ne bismo potražili i odgovor u koji servis da idemo? Dakle, pre nego što nekom od servisera poverite svoj automobil, potražite savet foruma, blogova, sajtova i ostalih internet-diskusija koji povezuju potrošače. Ne morate im slepo verovati ali ipak, ukoliko na više mesta pronađete pohvale (ili pokude), možete biti sigurni da postoji neki realan razlog da određeni servis valja ili ne.

Održavanje automobila

Shutterstock

Održavanje automobila, Foto: Shutterstock

4. Pitaju za dozvolu i savetuju

Dobar serviser, osim same opravke i zamene delova, mušteriji daje i savete - kako da vozi, gde da sipa gorivo, šta treba uskoro zameniti od delova. Ovaj poslednji savet je i najrizičniji i ključan je za eliminaciju: mnogi serviseri, u želji da zarade, insistiraju na zamenama delova koje jednostvano nisu potrebne! Jedan od čestih primera su kočione pločice. Neki serviseri će tvrditi da su za zamenu već posle 10.000 kilometara (!), a sa druge strane naša iskustva govore da mogu da potraju u sasvim dobrom stanju i petostruko duže! Zato budite oprezni posle ovakvih „preporuka“ - nema razloga da se baca novac...

5. Pokazuju šta ste platili

O ovome bi trebalo voditi računa posle većih opravki, naročito havarijskih. Sve što je zamenjeno trebalo bi da bude pokazano vlasniku automobila - ne razbacano po podu već, po mogućstvu, smešteno u kartonsku kutiju ili poseban odeljak. Kako vlasnik da zna da li su ti delovi stvarno skinuti sa njegovog automobila? Teško, ali dobri serviseri će vam, uz vaš zahtev, pokazati nove, ugrađene delove.

6. Račun se poklapa sa dogovorenom cenom
Ni najbolji ni najiskusniji serviseri nisu vidovnjaci koji su u stanju da procene koliko će koštati opravka i šta će sve morati da se uradi - činjenica je da se uvek tokom popravke može naići i na problem koji u prvi mah nije primećen. Dobar serviser ga neće ukloniti pre nego što nazove vlasnika, objasni mu problem i jasno naznači koliko će to dodatno koštati. U svakom slučaju, komunikacija između vlasnika i servisera mora biti dvosmerna!

7. Ne ostavljaju vas na cedilu!

Nije nam svaki servis nadohvat ruke. Mnogo njih je na gradskim periferijama ili čak u drugom gradu i do njih treba putovati i, što je još bitnije, vratiti se posle ostavljanja automobila. Zato servisi na takvim pozicijama vode računa o svojim mušterijama. Nije potrebna limuzina sa šoferom, naravno, dovoljna je ikakva asistencija dok se vaš automobil popravlja, makar to bila i plaćena karta za gradski prevoz. Svaka pomoć je dobro došla i pamti se!

Tagovi

Komentari (2)

Milan M

23.04.2016 14:20

Najbolji servis ti je poput "Majstorske radionice"

Pavle V

24.04.2016 01:29

haha naslov glasi odrzavanje auta a u clanku saveti kako da nadjemo dobrog majstora i radionicu.