Homo sapiens kosti praistorija
Profimedia
Homo sapiens kosti praistorija

Profimedia

Ilustracija, Foto: Profimedia

Smatra se da je na ovom nalazištu živela zajednica od oko 30 ljudi koji su boravili u devet ili deset drvenih okruglih kuća od bagrema, trske i drveta, podignutih na stubovima iznad vode, koja je nestala sa lica zemlje, po svemu sudeći, zbog požara, za koji početna istraživanja pokazuju da je namerno izazvan, prenosi CNN.

Kako se navodi, nalazište je poznato i kao "Britanska Pompeja", po gradu koji je spalila vulkanska erupcija, i koji je, očigledno, doživeo istu sudbinu kao i ova zajednica iz bronzanog doba.

Od septembra prošle godine, iz dana u dan, nekoliko metara ispod nivoa mora, radilo se na iskopu i proučavanju neverovatnih nalaza, uključujući keramiku, tekstil (oko 80 komada, uključujući i platna), perle sa ogrlica(od stakla, ambera i dzeta), otisci stopala, metalno orudje, životinjske kosti i izgorele drvene grede (oko 4,000 komada).

Rukovodilac lokacije iskopavanja Mark Najt iz Arheološke jedinice Kembridž, ističe kako se nedavo otkriveni predmeti još uvek mikroskopski ispituju.

Inače, interesovanje za ovo mesto raslo je još od 1999. kada je primećeno kako drveni stubovi vire iz gline, a 2004. i 2006. obeležili su procesi suđenja za iskopavanje i otkriće mača iz bronzanog doba.

Međutim, iako je sve to bilo obećavajuće, tada još niko nije shvatao na šta su tačno naišli, sve do sada.