Krv Transfuzija Dobrovoljno davanje krvi
Profimedia
Krv krvna grupa transfuzija davanje krvi laboratorija analize

Shutterstock

U skrining testiranju transfuzijom prenosivih infekcija krv davatelja imala "nereaktivan rezultat", Foto: Shutterstock

Jedna žena sa područja Južnobačkog okruga zaražena je ove godine HIV-om pošto je prošla kroz proces transfuzije krvi, objavio je novosadski lokalni portal 021.rs.

Kako se navodi, poslednji put ovakav slučaj na teritoriji Vojvodine zabeležen je 1985. godine, kada su registrovani prvi slučajevi HIV infekcije u Pokrajini.

Kao je 021.rs naveo, do infekcije je došlo kada je pacijentkinja primila krv "dugogodišnjeg dobrovoljnog davaoca, koji prilikom dolaska na davanje krvi nije pokazivao rezultate zbog kojih bi privremeno ili trajno bio isključen iz ovog procesa".

Portal navodi da je u obaveznom skrining testiranju markera transfuzijom prenosivih infekcija krv davatelja imala "nereaktivan rezultat", pa je upotrebljena za transfuziju.

Iz Instituta za javno zdravlje Vojvodine su naveli da nije u pitanju propust zaposlenih, već takozvani "period prozora" od trenutka infekcije HIV-om, koji traje i do šest meseci i u kom je nemoguće utvrditi da li je osoba zaražena.

- Propusta u zdravstvenoj službi nije bilo, što je utvrđeno nakon sprovedenog epidemiološkog istraživanja ovog neželjenog događaja. Ni kod nas, ni u svetu, ne postoji takav test koji će u ovom periodu laboratorijski otkriti infekciju - naveli su portal 021 iz Instituta.

Nadležni iz Instituta su dodali da ukoliko prilikom popunjavanja upitnika pre svakog davanja krvi, dobrovoljni davalac ne navede da je imao rizičnu situaciju tokom koje se mogao inficirati, što u konkretnom slučaju nije bilo navedeno, krv se obrađuje i po potrebi izdaje za lečenje.

U Institutu su poručili da "ne postoji bojazan da neko od građana bude inficiran putem transfuzije krvi ovog dobrovoljnog davaoca".

- Zdravstveni radnici su obavestili davaoca o njegovoj infekciji, nakon što je utvrđeno da je pacijentkinja inficirana putem transfuzije - naveli su u Institutu.

Apelovali su na građane da koriste dovoljan broj zdravstvenih ustanova i testova koji su dostupni širom Vojvodine, gde tokom cele godine mogu besplatno i anonimno uraditi analize na HIV.

Prema preliminarnim podacima Instituta za javno zdravlje Vojvodine, u 2017. godini na teritoriji Pokrajine prijavljen je 51 slučaj HIV infekcije.

Podaci govore da je kod 41 osobe infekcija novootkrivena, dok je deset osoba bilo inficirano ranije, ali su slučajevi prijavljeni u ovoj godini, dodaje 021.rs.

Komentari (4)

Natali

11.12.2017 14:44

Pa ovo je strasno!!!! Jeste propust Instituta sto nisu uveli preventivne metode i dali zeni cistu krv!!!

jeca

11.12.2017 15:33

@Natali - pa u pravu su jehovini svedoci sto ne primi tudu krv jer to je necista krv i stvarno se vidi kolko posledice moze biti i ja Sam od sad pa nadalje protiv jer neznas koju bolest mozes dobiti to nije jedini slucaj jedna je zena saznala posle 12 god da se zarazila na isti takav nacin

Curcic srdjan

11.12.2017 14:44

Nisu radili analizu, najlakse se vaditi na period prozora vec od 24h posle rizika specijalni testovi western bloot, rna pcr i p24 mogu da detektuju virus u krvi! A obicno testovi antigen/antitelo 4 generacije vec od 4 nedelje od rizika sa 8 nedeljom je rezultat 100 postotan, inace rezultati krvi za transfuziju moraju da se rade specijalnim testovima koje sam naveo. S obzitom da je rec o redovnom davaocu krvi mislim da rutina nije ispostovana!

Daca

11.12.2017 19:12

Jel da im verujemo da ne postoji bojazan da se nece ponoviti jos koji put ili jos bolje receno samo od ovog davaoca ?