groblje
Profimedia

Vest iz jula 2017. godine, o postavljanju nalepnica na grobljima Vlakovo i Bare, nekoliko meseci kasnije predstavljena je kao vest o “prekopavanju srpskih grobova u Sarajevu”. Alo.rs je preneo vest agencije Tanjug koja je to prenela iz drugih medija u skraćenoj verziji, bez ikakve provere istinitosti navedenih tvrdnji.

Preduzeće “Pokop” je i dalje jedino koje se bavi održavanjem grobalja u Sarajevu. Kako se radi o kantonalnom javnom preduzeću, isto nije u nadležnosti grada, već u nadležnosti Kantona Sarajevo, a ni Vlada KS ni skupština kantona nisu donele nikakve “odluke o prekopavanju grobova” - štaviše, još nisu uredile samu oblast komunalnih delatnosti, koja čeka usvajanje zakona o lokalnoj samoupravi.

Iz preduzeća “Pokop” navode da nikada do sada nije vršeno prekopavanje grobova ni na jednom sarajevskom groblju i da ne postoji nikakav plan da se “prekopavaju grobovi” - ni pravoslavni, ni bilo čiji drugi.

Ovo je vest koju je emitovao Tanjug:

SARAJEVO - Vlasti federalnog Sarajeva naložile su radnicima grobalja u tom gradu da prekopavaju grobove davno umrlih, među kojima je najveći broj Srba.

To je odlučeno jer rodbina rasejana po svetu posle progona tokom proteklog rata ne plaća redovno naknadu za održavanje grobova, piše banjalučki Glas Srpske.

Malobrojni Srbi u Sarajevu ističu da u tome prednjače u gradskom i najvećem groblju "Bare". Ti postupci zasnovani su na odluci o uređenju i održavanju gradskih grobalja, koju je donela Skupština grada Sarajeva.

Odlukom je definisano da se grobno mesto ili grobnica mogu prekopati deset godina posle sahrane u slučaju da nisu održavani i da se za njih ne plaća naknada. Iz Sarajeva je tokom rata i posle proterano oko 150.000 Srba.

Oni su danas raseljeni po svetu i mnogi od njih ne znaju za ovu odluku.

Komentari (2)

To isto

11.11.2017 07:00

čeka nas Srbe u Srbiji.

Meda

11.11.2017 07:05

To je sve logično! Nemamo cemu da se cudimo. Ako covek ne postuje sam sebe, ne moze ga postovati niko.