Čokolada
Shutterstock
Čokolada

Shutterstock

Čokolada, Foto: Shutterstock

U studiji, objavljenoj u časopisu "Molecular Psychiatry", francuski naučnici tvrde da mozak ne razlikuje čokoladnu tortu i kokain.

Rešite se zavisnosti od slatkiša i nezdrave hrane

- Ne jedite namirnice koje imaju više od pet sastojaka

- Jedite šarenu isvežu hranu što više i što češće

- Potrebna su barem dva meseca da čovek usvoji novu naviku. Dakle, ako uvek oko 15 sati jedete čips ili čokoladu, odlučite da baš tada malo prošetate

- Bacite sve što je nezdravo iz vaše kuće

- Žvaćite dugo dok jedete

Hrana, slatkiši

Profimedia.rs

Hrana, slatkiši, Foto: Profimedia.rs

Francuski naučnici sve ovo objasnili. Naime, trigliceridi, masnoće koje unosimo hranom, deluju kao teške droge na mozak koji ne razlikuje te dve supstance, jer one direktno utiču na isti deo mozga.

Hrana je zapravo biološka potreba, ali obroke najčešće doživljavamo kao zadovoljstvo, a upravo nas taj osećaj tera da posežemo za hranom koja nije baš najzdravija, objašnjavaju naučnici. A ova patologija je, takođe, i rezultat hemijskog procesa u mozgu.

Šećer i masnoće izvor su energije za organizam, ali je mozgu, za funkcionisanje, potrebna samo glukoza.

U delu mozga koji je povezan sa zadovoljstvom i nagrađivanjem nalazi se enzim koji razgrađuje trigliceride - koji se nalaze u namirnicama bogatim zasićenim mastima kao što su pojedine vrste mesa, sir ili čokolada.

Takođe, hrana čiji je ukus pojačan šećerom, mastima, solju i sličnim dodacima izaziva i oslobađanje dopamina koji je vrlo sličan adrenalinu.

Istraživanja pokazuju da kad ljudi jednom osete "nalet" dopamina u mozgu češće posežu za namirnicama koje izazivaju upravo takvu reakciju.

 

Komentari (1)

Dana

02.04.2018 13:26

Trudim se da u ishrani imam sto vise voca i povrca.Ali, cokolada je moj verni partner vec 50. godina. Ne mogu da zamislim zivot bez cokolade.U poslednje vreme je to ipak crna .Napominjem da sam veoma vitka, bez bora i povecanog secera u krvi.Ipak sam ja cokoholicarka.