Obijanje automobila
Shutterstock
Obijanje automobila

Shutterstock

Obijanje automobila, Foto: Shutterstock

Sva dokumenta koja nosite na put, poput pasoša, lične karte, saobraćajne i vozačke dozvole, kao i međunarodne i dozvole za upravljanje tuđim vozilom, atesta za plin (ako ga imate), platnih kartica, obavezno kopirajte i držite ih odvojeno od originala! Jedino na taj način možete mnogo brže rešiti problem nestanka, odnosno daljeg boravka u inostranstvu.

Sudar automobila

Shutterstock

Sudar automobila, Foto: Shutterstock

 

Ako se sudarite ili vam se pokvari automobil

Ako se sudarite u inostranstvu, morate da poštujete sve formalnosti. Time mislimo na to da čim obezbedite mesto nesreće, pozovete policiju, fotografišite mesto nesreće, ubeležite sve (ovde i evropski izveštaj o nesreći može pomoći) ako je moguće i podatke od potencijalnih svedoka i, naravno, ne zaboravite da kontaktirate s kol-centrom osiguranja, automobilskog kluba ili nekoga s kim imate ugovor o osiguranju. U slučaju kvara postupate maltene isto, s tim što tada prvo kontaktirate sa osiguravajućim društvom ili pozivate broj koji je zabeležen u garanciji.

 

Znajte da za sva izgubljena dokumenta, ključeve i slično morate da platite!

Nestanak lične karte odmah prijavite policiji ili ambasadi (konzulatu) i ona će biti proglašena nevažećom, a novu ćete dobiti tek u Srbiji, dok za pasoš tražite potvrdu da ste gubitak prijavili. Čak i za ovu potvrdu morate imati broj pasoša (zato ga kopirajte pre puta), a izdaje vam se putni list sa kojim se možete vratiti u Srbiju. Saobraćajnu i vozačku dozvolu čuvajte jer zahtev za promenu ovih dokumenata ne može da se podnese preko diplomatsko-konzularnih odeljenja, već isključivo nadležnim organima u Srbiji.

Nestanak atesta za TNG odmah prijavite centru u kojem ste obavili atest i tražite da vam pošalju potvrdu o obavljenom ispitivanju ove instalacije, jer nedostatak atesta može skupo da vas košta u EU.

Međunarodnu dozvolu može izvaditi neko umesto vas sa potrebnim dokumentima, ali ovlašćenje nije moguće izvaditi „na daljinu“ bez vlasnika i korisnika vozila. Gubitak dokumenata koje izdaje AMSS možete prijaviti direktno AMSS-u ili našoj ambasadi.
Ako izgubite platnu/kreditnu karticu, to odmah morate prijaviti banci kako bi bila blokirana. Međutim, problem je u tome što većina banaka ne može da vam pošalje novu karticu u inostranstvo, pa praktično ne postoji način da podignete svoj novac, osim ako nekoga ranije niste ovlastili.

Ključevi

Shutterstock

Ključevi, Foto: Shutterstock

 

Ključevi od automobila

Uvek na put ponesite rezervne ključeve od automobila, jer ako ostanete bez njih u inostranstvu, morate pronaći zvanični servis vašeg vozila gde će vam poručiti novi ključ od fabrike, a to može potrajati i nekoliko dana. Uz to, morate imati saobraćajnu dozvolu, a znajte da cena novih ključeva može ići i do 300 evra.

 

Obijanje automobila

Shutterstock

Obijanje automobila, Foto: Shutterstock

 

 

Sprečite obijanje automobila

Razmišljajte unapred i pokušajte maksimalno da smanjite rizik, recimo, parkirajte automobil na nekom osiguranom parkingu, ponesite sav prtljag sa sobom, sklonite sve zastore sa prozora (ako ih imate) i možete otvoriti kasetu kako bi lopovi videli da nemaju šta da ukradu. Ako se dogodi da vam ipak obiju automobil, pozovite policiju i poštujte protokol, koji je neophodan zbog osiguranja, a s osiguravajućom kućom kontaktirajte putem kol-centra.