Psiholozi kažu da je pad očekivan: Novak Đoković
profimedia
Psiholozi kažu da je pad očekivan: Novak Đoković

profimedia

Psiholozi kažu da je pad očekivan: Novak Đoković, Foto: profimedia

Iako se takmičenje na Rolan Garosu tek zahuktava, francuski mediji dali su sebi oduška, pa su sa nekim od najpoznatijih profesora psihologije analizirali šta se to tačno dogodilo našem najboljem teniseru svih vremena i zbog čega više nije nezaustavljiva mašina koja suvereno vlada svetom belog sporta.

- Teško je doneti pravi sud o tome šta to muči Novaka, pa više nije tako dominantan. Čini mi se da i on sam ne zna tačan razlog za to. Ono što je neoboriva činjenica jeste da je imao neverovatan uspon, koji je trajao od 2011. do 2015. godine. U njegovom privatnom životu se mnogo toga promenilo. Postao je suprug i otac. Čini mi se da ga je to promenilo. Po svemu onome što znam o njemu, dok je jurio i branio prvu poziciju na svetu, dosta toga se odricao. Govorim o drakonsim treninzima i određenoj ishrani i stilu života - pokušao je da analizira slučaj „Đoković” doktor Lućio Bizini, jedan od najpoznatijih evropskih psihologa.

Novakov pad u formi i nedostatak ranijih rezultata za psihoterapeuta iz Lozane Nikolu Belou nije neočekivan.

- Kada u životu ostvarite neki cilj, život prestaje da ima smisao. Posle ostvarenja zacrtanog probudite se ujutru i više niste motivisani kao prethodnog dana. Da biste ostali psihički napumpani, kao i pre ostvarenja željenog cilja, morate da uložite ogroman napor. Meni se čini da je to ono što se dogodilo Novaku - jasan je Beloa.

Francuski stručnjak za psihologiju Sedrik Flore Novakov pad pripisuje ostvarenju dečačkog sna.

- Svako dete koje počinje da se bavi sportom želi da postane šampion. A kada se to dogodi, motivacija je „oštećena”. To je rizik u svakoj profesiji, ali je mnogo vidljivija u vrhunskom sportu, posebno kada on postaje profesija.

Agasi: Nole je rok zvezda!

Tokom Rolan Garosa sa Novakom je sarađivao Andre Agasi. Čuveni Amerikanac je objasnio kakvo je to bilo iskustvo.
- Ponovo su me jurili ljudi kao da sam rok zvezda. Ovog puta ćelava rok zvezda, a ne kao nekada sa dugom kosom. Ali da vam pravo kažem, za mene je to Novak. Da, on je prava rok zvezda. Iz ovih nekoliko dana rada sa Novakom primetio sam kako sam sebe najviše pritiska. Tere sebe da bude u situacijma i da se iz njih čupa. Novak je čovek koji čvrsto stoji na zemlji. Njegov um je odličan, snažan je, igra dobar tenis. On je pravi lav. Uz to je i neverovatno talentovan. On je prava svetska zvezda, a ne ja - objasnio je Agasi.

 Umesto zaključka, doktor Lućio Bizini je ponudio objašnjenje.

- Hajde da sačekamo kraj Rolan Garosa. Iskreno, ne bih bio baš tako lako spreman da otpišem Novaka Đokovića. Čini mi se da će se vratiti možda i jači nego što je bio pre, dok je bio najbolji na svetu - u optimističnom tonu završava priču Bizini.

Komentari (7)

Dule

05.06.2017 21:45

Novak je tek sad postao svestan kako se lose i ispod svog nivoa ozenio

MISLIM

06.06.2017 12:35

@Dule - da si ti a i ostali sa slicnim komentarima primeri osoba kojima je neophodno lecenje. Ne samo sto pokazujete odsustvo domaceg vaspitanja i kulture i mesate se u tudje zivote nego je ocito da imate dijagnozu.

Tika

05.06.2017 22:38

Zena mu je u svemu ispod svakog PROSEKA i to ga sa pravom muci ,najvecu gresku pravi sa drugim detetom

CikaRadojko

06.06.2017 00:48

Nije sve osvojio ,zena mu je nula

Ja

06.06.2017 09:26

Samo ga ostavite na miru, vi, raznorazni "analizatori". Ispod svakog nivoa je komentarisati necije licne izbore, komentarisuci to, najnegativnije komentarisete i njega koji to nicim nije zasluzio ni kao sportista ni kao covek.."kolektivna sramota" za sve ono sto je poslednjih meseci napisano o najboljem od nas...

SVAKA

06.06.2017 12:32

@Ja - cast za komentar!

Petar

06.06.2017 10:16

Nijedan psiholog koji drzi do sebe nece komentarisati nekoga bez njegovog odobrenja.To rade amateri i zeljni paznje.