Fabrika, industrija
Profimedia
Fabrika, industrija

Profimedia

Fabrika, industrija, Foto: Profimedia

Istraživači iz laboratorije Oak Ridž u SAD-u "slučajno" su otkrili kako da preokrenu proces sagorevanja koristeći složene tehnike nanotehnologije da pretvore rastvoreni gas u etanol.

Budući da su materijali koji se koriste relativno jeftini, oni veruju da se ovaj proces može koristiti u industiji, na primer za skladištenje viška električne energije koja se dobija od vetra i sunca.

Istraživači su se nadali da će tehnika pretvoriti ugljen-dioksid u metanol, međutim, umesto njega izašao je etanol.

"Uzimamo ugljen-dioksid, otpadni proizvod sagorevanja, a onda guramo tu reakciju sagorevanja unazad", Dr Adam Rondinone, glavni autor eksperimenta, koji je objavljen u časopisu "ChemistrySelect".

Rondinone je takođe objasnio sve pozitivne efekte ovog procesa.

"Etanol već danas možete koristiti kao gorivo za vozila, bez modifikacija. S druge strane, ugljen-dioksid je problem. Ako ga koristimo, onda sprečavamo da odlazi u atmosferu", smatra doktor.

Naučnici su napravili katalizator od ugljenika, bakra i azota, a kao okidač za reakciju korišćena je električna energija.

"Slučajno smo otkrili da ovaj proces funkcioniše. Pokušali smo studiju samo za prvi korak reakcije, ali katalizator je odradio celu reakciju sam. Etanol je bio pravo iznenađenje.

Rastvor ugljen-dioksida rostvorenog u vodi pretvorenog u etanol, urodi plodom od 63 do 70 odsto, a to znači da se većina ugljen-dioksida i električne energije potrebne za njegovu proizvodnju ne gubi, nego pretvara u etanol.

Istraživači sada rade na poboljšanju efikasnosti procesa i pokušavaju da više saznaju o svojstvima katalizatora.