Vojna vežba
Vesna Lalić/Ministarstvo odbrane
Vojna vežba

Vesna Lalić/Ministarstvo odbrane

Vojna vežba, Foto: Ministarstvo odbrane

Čak 58 odsto svetske trgovine prave američke firme. Sjedinjene Američke Države su i glavni kupac srpske vojne industrije, koja je takođe povećala izvoz i to za 17,7 odsto.

Rast prodaje naoružanja je očekivan zbog vojnih operacija koje su u toku i dugotrajnih regionalnih napetosti, ali i zbog novih tehnologija.

Američka kompanija "Lokid Martin", koja je i najveći svetski proizvođač, imala je rast prodaje od 11 odsto zahvaljujući povećanju isporuke lovaca F-35. Prošle godine, srpska namenska industrija ugovorila je izvoz od skoro 888 miliona dolara, a više od pola robe ide u Sjedinjene Američke Države.

"To je oko tri puta više nego što smo imali 2013. godine i taj trend se nastavlja i pokazatelji za prvi kvartal ove godine takođe govore o rastu. Intenzivno je ulaganje u popravljanje tehnologija tih preduzeća, Vlada Srbije je izdvojila značajna sredstva prošle godine i ta investicija se intenzivno implementira", kaže pomoćnik ministra odbrane za materijalne resurse Nenad Miloradović.

Među najvećim uvoznicima naoružanja i vojne opreme iz Srbije su i Saudijska Arabija, Bugarska, Vijetnam, Kipar, Ujedinjeni Arapski Emirati.

Jedan od najznačajnijih poslova je razvoj raketnog sistema 'Alas' u saradnji sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, vredan 230 miliona evra. U njega je uključen i valjevski "Krušik" koji izvozi 95 odsto proizvodnje.

"Krušik ima ugovorenih izvoznih poslova u vrednosti od 240 miliona dolara i punu uposlenost kapaciteta do 2020. godine. Da bi sve te poslove realizovali u ugovorenim rokovima, imamo 1.703 novozaposlenih radnika u poslednje četiri godine", objašnjava generalni direktor HK "Krušik" Valjevo Mladen Petković.

U 12 preduzeća odbrambene industrije koja su u državnom vlasništvu, zaposleno je 12.000 radnika, a najviše se izvozi municija.

"Srbija je uvažen i kredibilan partner na međunarodnom planu i o tome najbolje svedoči činjenica da je, po istraživanju publikacije i organizacije 'Smol arms servis', Srbija svrstana na treće mesto po transparentnosti u izvozu malog i lakog naoružanja u svetu, odmah iza Nemačke i Švajcarske", ističe načelnik odeljenja u Ministarstvu trgovine za izvoz i uvoz naoružanja i vojne opreme Jasmina Roskić.

Kada je reč o uvozu, na prvom mestu je Rusija sa 85 miliona dolara, a slede Belgija i Bosna i Hercegovina.

Komentari (3)

Pera Detlic

26.03.2018 11:47

374 milijardi dolara, kad bi se ove pare potrosile u izgradnju a ne destrukciju i ubijanje ova nasa planeta bi izgledala mnogo lepse.

čovek

27.03.2018 16:24

@Pera Detlic - bravo...

Rale

28.03.2018 17:27

Koji ponos, velika naivnost, najveci uvoznik je Amerika, to ide direktno na ratista. Zar nismo dovoljno naucili kako se ratovi vode, koliko je oruzja prodano za vreme gradjanskog rata u Jugoslaviji. Tako se ponosi i Hrvatska, veliki izvoznik skoro milijardu. Italija se buni protiv imigranata a izvozi oruzje za 14 miliardi godisnje. Gdje se to koristi , za safari u Africi? Koliko se trosi oruzja u Ukraini, to je vazno zapadu, otvaraju nova radna mesta. Ugasimo proizvodnju oruja.