pecivo hleb žitarice pšenica gluten celijakija
Profimedia
pecivo hleb žitarice pšenica gluten celijakija

Profimedia

Ilustracija: Profimedia

Razlog za donošenje ovakvog dokumenta leži u činjenici da se na srpskom tržištu nije do sada pravila selekcija šta može od roda da se koristi za proizvodnju brašna, a šta za ostalu upotrebu, što se odražavalo i na kvalitet proizvedenog hleba.

Tako je došlo do paradoksa da se u zemlji koja je nekada bila prepoznatljiva kao proizvođač dobre pšenice jede hleb lošeg kvaliteta. To je dostiglo takve razmere da stručnjaci upozoravaju da zbog velike potrošnje ove namirnice 90 kilograma godišnje po stanovniku može značajno da ugrozi zdravlje nacije.

Izvor iz Nemanjine 11 kaže da je to dostiglo takve razmere da je država morala da reaguje.

"Reći u Srbiji, zemlji tradicionalno dobre pšenice, da hleb nije najboljeg kvaliteta nekada bi se smatralo jeresom. Ali da je to danas realnost, pokazuju mnoga istraživanja stručnjaka, ali i žalbe potrošača koji su nezadovoljni kvalitetom. Razlog za tako loše ocene leži u činjenici da država nije do sada razvrstavala pšenicu po kvalitetnim grupama. Drugim rečima, prilikom otkupa pšenice cena nije bila veća za zrno koje je za ljudsku upotrebu od onog koje je za druge svrhe. Zato paori nemaju motiv da seju visokokvalitetne sorte, već se opredeljuju za one koje su nižeg kvaliteta, što automatski znači da je i kvalitet brašna i hleba znatno lošiji od onog koji je u zemljama EU, gde to pravilo postoji", objašnjava neimenovani sagovornik.

Gramaža je manja od propisane, u hlebu je višak vode, a sastav specijalnih vrsta često ne odgovara deklaraciji. On dodaje da su se zato ratari okrenuli sortama koje uz niža ulaganja daju veće prinose.

"Takvo žito nema visoku energetsku vrednost, hleb i peciva su lošijeg kvaliteta, pa pekare iz okruženja uveliko zaobilaze naše brašno. Primer je Slovenija, gde smo čuli da od našeg brašna teško može da se napravi kvalitetan hleb. I naše analize pokazuju da pekari koriste brašna niskog kvaliteta, što se prikriva raznoraznim supstancama, a što se odražava na zdravlje stanovništva. Zbog toga je Vlada odlučila da definiše pravila igre", kaže isti izvor beogradskog lista.

Da građani Srbije jedu sve lošiji hleb, potvrđuju i iz udruženja potrošača.

"U pokušaju da povećaju profit, pekari obmanjuju građane na više načina. Analizama je ustanovljeno da je gramaža često manja od propisane, da u hlebu ima viška vode, a sastav specijalnih vrsta hleba često ne odgovara deklaraciji. Javna je tajna da više od 50 odsto pekarske industrije posluje u sivoj zoni, a ne postoji redovna kontrola ni brašna i finalnog proizvoda. Zato imamo enormni broj žalbi potrošača. Građani godišnje potroše oko 650.000 tona hleba, prema količinama, to je strateški proizvod, namirnica koja se najviše troši. U siromašnim zemljama veća je potrošnja, pa stoga treba više računa o ispravnosti hleba. Zato je neophodno da država uvede klasifikaciju šta je od pšenice za ljudsku, a šta za životinjsku ili drugu upotrebu", napominje predsednik Nacionalne organizacije potrošača Goran Papović.

Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović potvrdio je saznanja "Blica".

"Država je definisala pravilnik o razvrstavanju pšenice po kvalitetnim grupama. On je na snazi od 1. januara, a prvi put biće primenjen od žetve 2018. godine, odnosno jula meseca. Tada će se jasno klasifikovati pšenica, odnosno napraviće se razlika u ceni između pšenice koja je za ljudsku ishranu i one koja se koristi za druge svrhe. Do sada se sva pšenica otkupljivala po istoj ceni. Ovim pravimo vododelnicu da bismo suzbili sumnje u kvalitet hleba. Dakle, pšenica koja je namenjena za ljudsku upotrebu biće skuplja", kaže Nedimović. 

Komentari (8)

Pera Detlic

14.01.2018 20:57

Sa puno aditiva.

milan

14.01.2018 21:15

e pa hocete strana semena da imate vagon po hektaru.a nase seme vam ne valja e sad cete da duvate u duduce.

Сале

14.01.2018 21:33

Од тога нема ништа.

seljak-vetereran

15.01.2018 00:19

u poslednjoj recenici stoji da ce psenica biti skuplja. naprotiv, bice jeftinija, jer nece biti prva klasa skuplja, ostace na istoj ceni, a li ce druga klasa biti jeftinija, a takva ce biti cela seljacka proizvodnja. komunisticki sistem. kombinati su uvek imali prvu klasu, a poljoprivrednici uvek drugu.

Драагооољуб

15.01.2018 08:24

Ех, кад би могао да се врати онај "полубели" хлеб! Због тог "високог" квалитета брашна сада једемо велике кифле које се расипају чим их изнесеш из радње! Дал' једемо хлаб, или адитиве? Ни голубови неће сутра да га једу!!

Marija

15.01.2018 12:43

Pored kvaliteta treba kontrolu raditi i na kvantitetu hleba i Za protekle praznike pojedini privatni pekari su prodavali pletene kolace kao kilogram ALI STARNO KE BILO 900 gr. Znaci na svakom po 100 gr. manje. Ja izmerila sve sto sam kupila i svugde je manjkalo 100 gr. Necu vise u tu pekaru.

nedjo

15.01.2018 17:16

tesko ce neko stati na rep srpskim pekarima

Aleksandar NS

16.01.2018 11:03

"Neimenovani sagovornik"? Šta je ovo? Zaštićeni svedok? Svašta se može danas pročitati. Ništa od toga neće biti kao ni do sada. Samo se sadašnja vlast kiti sa tuđim perjem. Taj pravilnik je donošen nebrojeno puta i nikada u pekarama nije ništa menjano. Šta je sa famoznim HACCP-om o kojem se toliko pričalo, terani pekari da ga uvode, većina kupovala papir za 500€ bez da ih iko iskontroliše i ...... pojeo vuk magarca. Nema država dovoljno inspektora da sve iskontrolišu niti ih dovoljno plaća.