Tužna Nesrećna Žena Devojka
Profimedia
Tužna Nesrećna Žena Devojka

Profimedia

Da prima dovoljnu dozu leka, Jasna ne bi ni osetila da je bolesna, Foto: Profimedia

Gošeova bolest se javlja otprilike kod jedne od 100.000 osoba. U Srbiji je 36 osoba obolelih od ovog retkog, genetskog oboljenja i to petoro dece i 31 odraslih.

Među njima je i Jasna Arsić (35), iz mesta Miloševo kod Jagodine. Njoj je bolest dijagnostikovana krajem 2015. godine.

– Pre dve godine zbog loše krvne slike su me iz jagodinske bolnice poslali na hematologiju u KC Beograd i tako su mi otkrili Gošeovu bolest. Imam uvećanu jetru i slezinu, jake bolove u kostima i malo mi je oštećena kičma – kaže Jasna.

Ovo je genetska bolest koja se nasleđuje autozomno-recesivno što znači da oba roditelja moraju biti nosioci neispravnog gena.

– Tata je bolovao od leukemije, ali je preminuo pa nismo mogli da ustanovimo da li je i on imao Gošeovu bolest. Moja mama je nosilac i to smo saznali tek kada su meni otkrili dijagnozu, ali niko od nas pre ovoga nije bio upućen u to da bi deca mogla da naslede – objašnjava Jasna.

Sa ovom retkom bolešću može da se živi, samo ako se primaju dovoljne doze lekova. Međutim, za obolele predstavlja veliki problem što država kupuje minimalne doze leka, tako da su oni koji se leče iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja u nepovoljnom položaju jer dobijaju dozu i do četiri puta manju od preporučene prema svetskim standardima. To je poseban problem za one koji su prvi put započeli lečenje u toku ove godine jer im je veća doza neophodna da im se stanje stabilizuje.