Vagina
Profimedia.rs
Vagina

Profimedia.rs

Vagina, Foto: Profimedia.rs

Vaginalna gljivična infekcija je vrlo uporan zdravstveni problem, koji pogađa veliki broj žena, a javlja se kao posledica upotrebe antibiotika, nošenja mokrih kupaćih kostima preko leta i korišćenja agresivnih sredstava za intimnu negu.

Najčešći uzročnik infekcije je kandida, tip gljivice koji uzrokuje infekcije kože, noktiju i vagine, upalu u urinarnom traktu, ali i probleme sa probavom i umor.

Simptomi vaginalne gljvične infekcije su svrab, neprijatan osećaj, gust i obilan beli sekret, crvenilo sluzokože i oticanje. Ova infekcija pogađa više od 75 odsto žena tokom života.

Šta doprinosi razvoju gljivica?

- Uzimanje antibiotika koji narušavaju ravnotežu između dobrih i loših bakterija i pH vrednosti sluzokože

- Ishrana bogata ugljenim hidratima, kojima se gljivice hrane

- Konzumiranje većih količina alkohola, koje se u procesu probave pretvaraju u šećer i hrane gljivice

- Stresan život i nedovoljna količina sna

- Nošenje mokrog kupaćeg kostima, jer se gljivice u vlažnoj okolini brže razmnožavaju

- Neredovna ishrana i konzumiranje previše kisele hrane

- Nošenje preuske odeće (pantalona i tanga gaćica, u kojima telo ne diše)

- Svakodnevno korišćenje dnevnih uložaka i tampona

- Trudnoća i dijabetes

- Pranje gaćica na temperaturi nižoj od 60 stepeni

Srećom, postoje i prirodni lekovi za rešavanje ove vrste problema. Evo onih najboljih:

Dve do tri infekcije gljivicama za godinu dana nisu razlog za brigu, ali ako se one javljaju češće, tada prirodni lekovi nisu dovoljna pomoć i potreban je pregled lekara, koji će utvrditi razlog slabog imuniteta.

Beli Luk, Povrće

Shutterstock

Beli Luk, Foto: Shutterstock

Pojačan unos belog luka deluje kao prirodni lek protiv gljivica i bakterija, zbog sumpornih glikozida, vitamina i ulja. Beli luk se može stavljati direktno u vaginu, tako što se režanj oljušti i umota u čistu gazu poput tampona, a zatim se stavi u vaginu. Pazite da deo gaze ostane van vagine, da biste mogli lakše da je izvučete. Ako dođe do osećaja intenzivnog peckanja, izvadite beli luk. Terapija se treba sprovoditi sve do prestanka simptoma.

Jogurt

shutterstock

Jogurt, Foto: shutterstock

Jogurt i razni probiotici su saveznici dobrih bakterija i samim tim neprijatelji gljivica. Pri pojavi gljivica pijte oko pola litre jogurta na dan. On može umanjiti svrab i crvenilo, ako ga nanesete direktno na zahvaćenu sluzokožu. Ostavite desetak minuta i potom isperite vodom.

Eterično ulje

Profimedia

Eterično ulje, Foto: Profimedia

Eterično ulje gospine trave, odnosno kantarionovog ulja i čajevca može suzbiti gljivice, ali pritom treba paziti na kvalitet i količinu ulja kako ne bi došlo do alergijske reakcije. Nekoliko kapi specijalizovanih ulja možete nakapati na tampon i staviti u vaginu. Još jednostavnije rešenje su biljne vaginalete koje se kupuju u apotekama.

soda bikarbona

Profimedia

soda bikarbona, Foto: Profimedia

Soda bikarbona pospešiće alkalno stanje organizma, u kojem se gljivice teže razmnožavaju. Možete pripremiti smesu od dve litre pokuvane vode sa dve kašike sode bikarbone i svakodnevno ispirati vaginu tokom mesec dana, osim za vreme menstruacije.

Čisto prirodno kantarionovo ulje vrlo je uspešno u dugoročnom lečenju gljivica. Stavite malu količinu ulja na tanjirić i malo namočite tanki tampon. Sam tampon ne sme biti natopljen. Menjajte tampon i ponavljajte sve dok simptomi ne nestanu.

Komentari (1)

Цицка

16.04.2018 09:48

Прво даме код доброг гинеколога али још важније тамо где је ДОБРА лабораторија , тек када се установи да је баш гљивица у питању онда прибегавајте биљним лековима. Треба похвалити, само код њега сам то видела и НИГДЕ више, гинеколога који приликом прегледа навлачи два пара рукавица , првим додирује спекулуме, штапиће за брисеве, апарат за колпоскопију , а онда скида тај пар рукавица и са оним првим прегледа вас мануелно , СВАКА ЧАСТ гин. из КЦ са Звездаре који је иначе проглашен за најбољег