Umrla od malarije: Olivera Jovanović
RAS
Umrla od malarije: Olivera Jovanović
Umrla od malarije: Olivera Jovanović, Foto: RAS


Kako “Alo!” saznaje, u ovom trenutku u mirovnim misijama UN-a učestvuje oko 80 pripadnika zdravstvenih radnika Vojske Srbije.


- Raspoređeni su u Kongu, Somaliji, Centralnoafričkoj Republici i svi su, prema raspoloživim informacijama, dobro - navodi naš izvor.

 

Oslabili po 30 kilograma!

Kako navodi naš izvor, kolege koje su se zajedno sa pokojnom dr Oliverom Jovanović vratile 25. juna iz šestomesečne mirovne misije u Centralnoafričkoj Republici su dobro, ali su jako mršavi. - Boraveći tamo, oslabili su i po 20-30 kilograma. Jasno nam je da je sve tamo drugačije - hrana, klima, organizacija života, pa i sam rad, ali mnogo su mršavi - navodi naš sagovornik.


Sa druge strane, kolege pokojne dr Jovanović, koje još ne veruju da su izgubile odličnog stručnjaka i “laficu od čoveka”, pitaju se zašto u misije ne idu mlađi lekari da bi sticali iskustvo, a ne najškolovaniji kadar.


- Olivera je bila samohrana majka, odličan stručnjak i u misiju u novembru otišla je dobrovoljno. Želela je pre svega da pomogne ljudima. Ne možemo tačno da znamo kolika joj je bila mesečna plata, ali prema onome što smo čuli, oko 2.000 evra.

 

To je užasno mala cifra i pokazuje koliko smo svi u Srbiji degradirani. Norveški lekari nisu hteli ni da čuju da mrdnu iz svoje zemlje za pet puta veću platu. Što se tiče zaštite od malarije u afričkim zemljama, trebalo bi svakodnevno da se piju antibiotici.

 

Da li je Olivera to radila, niko to ne može da zna. Ako se uzme u obzir štetnost tih lekova tokom desetodnevne terapije, onda zamislite šta mogu da vam naprave u organizmu za 180 dana. Ali, pitanje je ko o našim kolegama uopšte vodi računa i kontroliše njihovo zdravstveno stanje dok su tamo. Kakvi su im smeštaj, hrana? Oni ne mogu 24 sata da budu u skafanderima kako bi se sačuvali od malaričnih komaraca - navode Oliverine kolege. U Kragujevcu, rodnom gradu dr Jovanović, lekari imaju iste reči hvale.


- Ona je prevashodno bila dobra žena, još bolja koleginica i odličan stručnjak. Želela je da postigne više u karijeri i odvade je na specijalizaciju na VMA otišla 1991. godine, gde je četiri godine kasnije i primljena na Kliniku za radiologiju - kažu u KC Kragujevac za “Alo!”.

 

Ministarstvo: Vodimo računa!

U Ministarstvu odbrane kažu za “Alo!” da pre odlaska u misije njihovi pripadnici dobijaju neophodne vakcine, dok se u sklopu obuke pred put oni informišu o zaraznim bolestima u zoni operacije kao i o načinu njihovog sprečavanja. - Uz to, oni dobijaju dovoljnu količinu potrebnih lekova, repelenata i mrežu za spavanje, kao osnovnu zaštitu protiv komaraca, koji su prenosnici malarije - navode u ministarstvu i dodaju da po povratku kući učesnici misija još na aerodromu imaju lekarski pregled, dok je detaljan pregled posle dve nedelje, koliko traje period inkubacije na određene bolesti. - Svi oni tokom te dve nedelje sami prate svoje stanje i u slučaju pojave bilo kakvih simptoma obavljaju pregled na VMA i pre vremena predviđenog sistematskog pregleda - naglasili su oni.

 

Komentari (2)

Aleksandra

31.07.2015 15:50

Jadan smo mi narod ,u zelji da zaradimo neko plati zivotom ,

Jelena

01.08.2015 09:47

Zasto kolege sa VMA cute o ovom nemilom dogadjaju? kako je VMA uspeo od 4 svoja radnika da izgubi 2 iz samo 1 drzave - CAR. Verovatno prvi radnik Dr Boba ce se uspesno oporaviti, na vreme je vracena iz misije, zasto se toliko cekalo za Dr Oliveru? Kako moze biti stanje redovno, a izgubljeno 50 posto doktora sa VMA u toj republici. Da li Doktor Pajevic imalo oseca krivicu za tolike gubitke.