Haradinaj na slobodi (FOTO)

Tanjug/AP
Bivši vođa OVK Ramuš Haradinaj pušten je danas iz pritvora ali mu je zabranjeno da napušta Francusku do odluke suda o zahtevu Srbije za izručenje.
Francuski sud u Kolmaru je Haradinaja pustio uz kauciju, oduzeo mu pasoš i naložio da se dva puta sedmično javlja nadležnoj policijskoj upravi.
"Ove optužbe koje dolaze iz Srbije su čisto političke", rekao je bivši kosovski premijer pred francuskim sudijama i dodao na francuskom "Ovo što radite ovde je zloupotreba prava".
Agencija Frans pres navodi da se Haradinaj obratio sudu mirnim glasom, obučen u tamno odelo i s bordo kravatom.
Prilikom današnjeg pretresa predsednica sudskog veća rekla je da prema informacijama Interpola Srbija optužuje Haradinaja da je 1999. na Kosovu "naložio nezakonito pritvaranje civila, koji su bili izloženi mučenu, nehumanom tretmanu i silovanju".
"Neki od njih su ubijeni, nekad i čak od ruku Haradinaja", prema optužnici iz Beograda, navodi Frans pres.
Haradinajeva advokatica Rašel Lindon rekla je da je njegovo puštanje na slobodu, posle nedelju dana pritvora "prva faza".
"Nastavak će naravno biti ukidanje Interpolovog naloga (za hapšenje) koji nije trebalo ni da bude izdat, i odbijanje zahteva za izručenje", dodala je Lindon.
Advokat Haradinaja je podsetio da je Haradinaj oslobođen optužbi pred Haškim tribunalom i zatražio njegovo oslobađanje iz francuskog pritvora.

Tanjug/AP
Ministarstvo pravde Srbije poslalo je zahtev za ekstradiciju sa novim dokazima protiv Haradinaja.
Srbija Haradinaja traži za zločine nad civilnim stanovništvom u toku 1999. godine za koje mu se nije sudilo u Hagu.
U molbi za izručenje Haradinaja koja je u utorak poslata Francuskoj najavljeno da će biti dostavljeni dodatni dokazi koji se pre svega tiču naredbe za proširenje istrage protiv Haradinaja sa dokazima koji je potkrepljuju, što je danas, kako je ranije potvrđeno Tanjugu u Ministarstvu pravde, i učinjeno.
Ministarska pravde Nela Kuburović je navela da će francuski sud morati da uporedi dokumenta srpskog tužilaštva za ratne zločine i ona za šta ga je teretilo haško tužilaštvo.
"Potpuno su različiti događaji, vremenski okviri, kao i ostećeni. Haradinaj se pred Haškim tribunalom teretio za događaje koji su se dešavali od marta do septembra 1998. godine, a postupak pred tužilaštvom za ratne zločine Srbije se vodi za događaje iz 1999. godine i uglavnom su vezani za juni", rekla je Kuburović.

Tanjug/AP
Francuska treba da poštuje Evropsku konvenciju o ekstradiciji kao i sve države EU. Francuska je postupila po poternici, što znači da mora da postupi i po molbi za izručenje i da utvrdi da li je Srbija dostavila dovoljno dokaza da Haradinaj bude izručen, navela je ranije ministarka.
Što se tiče hapšenja Haradinaja 2015. godine u Sloveniji, Kuburović je rekla da tada slovenački organi nisu na adekvatan način obavestili Srbiju o hapšenju te da Ministarsto pravde nije ni imalo mogućnost da pošalje molbu za izručenje.
Sada je na neki način drugačija procedura rekla je ministarka napominjuci da veruje da će Francuska da postupi u skladu sa onim što je dostavljeno s obizrom da će imati i te kako dovoljno dokaza da neko ko se se tereti za ratne zločine nad civilnim stanovništvom bude izručen", rekla je Kuburović.
Zasedanje sudskog veća pratilo je i dvadesetak kosovskih Albanaca.
Haradinaj je uhapšen 4.januara na graničnom prelazu Bazel-Miluz.
Ispred suda, u kojem se razmatrao slučaj Haradinaja, grupa kosovskih Albanaca protestovala je tražeći oslobađanje bivšeg komandanta OVK.
Nakon suđenja kosovski Albanci proslavili su puštanje iz pritvora Haradinaja, noseći, kroz ulice gradića, zastavu Velike Albanije.

Komentari (26)
Iznogud
12.01.2017 12:51
Oj, botovi, kakav je osećaj? :)
DA
12.01.2017 12:55
Kada bi odavde izostalo lazno zaljenje zbog ovoga,krupne reci i patetika,dramatika lalse bismo ovo saznanje podneli.Nema potrebe za tim jer zaista nije primecena iskrena zelja i odlucnost da se ovaj covek za zlodela nezpamecna procesuira.Naprotiv ,odavde je islo maltene ubedjivanje da ce neko nas stradati i da ce se desiti tetoristicki napadi ako se on izruci,Molim vas nemojte sada da ista kazete. Dojadile su vec te namenske price sela radi. Rulja gelda rijalitije a oni koji kapiraju gase TV.
čarls bronson
12.01.2017 13:01
Srpsko-francusko prijateljstvo datira još iz vremena 1. svetskog rata kada su nam prijatelji Francuzi slali municiju za topove koja je bila većeg prečnika od topovske cevi . Ko ima takve prijatelje ,neprijatelj mu nije ni potreban .
Moje cutanje skupo kosta
12.01.2017 13:10
Nisam ni imao dilemu da ce ga pustiti? Nas, bre, niko ne brenuje za "suvu sljivu". Covek izasao iz Haga "cist" da ne izadje sada. Sta je Vama ljudi, kakvi dokazi, kakvi bakraci - to NATO zemlje ne zanima? Samo se dearanziramo bez veze.
banana
12.01.2017 13:20
kad smo banana drzava..
nedjo
12.01.2017 13:26
eto ti sad ,sta sad?
boki
12.01.2017 13:32
zar je stvarno neko očekivao da će ostati u zatvoru??
mačvanin
12.01.2017 13:34
Ovim si vučiću pokazao kakav si licemer i ti i ova eu kojoj tako hrliš,tebi je Dodik ludak što ne zarezuje eu,i Nikolić je časniji od tebe,ti biraš gde ćeš da ideš da ne uvrediš gazde iz eu a oni ti po obićaju ovako vraćaju,al nema veze tvoje ovce će i ovo progutati i opet će glasati za tebe spasioca koji svom narodu sve veće namete postavlja i lupeta o nekom prosperitetu a narod skapava!
mirko
12.01.2017 13:48
Pa sta ste ocekivali ,pare cine sve ,pa da je bio isporucen Srbiji isto bi bio pusten ,jer ima mnogo prijatelja u vrhu Srpske politike ,koji isto vole pare
Deki
12.01.2017 13:51
Pusten, ali bez pasosa. Kakav vam je to glupav i jos netacan naslov. Gde je pusten,da seta malo na lancu, 100 m oko kuce u Francuskoj. Znam da necete da objavite ovo, ali vama na savest i demokratsko ponasanje. A jos kada procitam komentare ovih nepismenih koji citaju samo naslov, a zato vi i pisete netacan naslov, onda mi jasno da svesno obmanjujete citaoce.
Ja
13.01.2017 15:23
@Deki - Ne vidim nikakve lance, vidim da monstrum pije pivo i slavi.Ako si pismen, nisi lud valjda!
thompson
12.01.2017 13:53
he he he
Djoko
12.01.2017 13:55
Ne treba odustati.Treba ga juriti sve dok ga ne stigne pravda za ubijene Srbe.
dobri
12.01.2017 16:33
@Djoko - Kao što rekoh: isporuka biti neće zločinac je na Slobodi!
Deki
12.01.2017 14:20
Jel vama zaspao administrator, ili je ostao negde zavejan u snegu?
Tako su hteli
12.01.2017 14:33
Spoljna politika je katastrofalna,zašto zbog Dačića malog.Šta smo doživeli da smo uz neke koji su PROTIV nas.Daviće nas sve dok nam Rusija pomoć pošalje.
Bog ce da kaze zadnju.
12.01.2017 14:46
Dzaba mu sve.Njegova faca govori da ga svi ti zlocini proganjaju.On dok je ziv nece imati mira sam od sebe.
veve
13.01.2017 00:45
@Bog ce da kaze zadnju. - Tako je, ko smo mi da sudimo, mali crvi Boziji? Sve ce stici pravda Bozja, Bog je jedini sudija, niko drugi!!!
seljak
12.01.2017 14:48
To je svako normalan znao osim napaljenih botova , Nemojte vise da vrsite veliku nuzdu ,,Molim Vaasss,,,
mira
12.01.2017 14:58
Sta je sa isecenim glavama Srba ,koje Haradinaj drzi u Ruci?Srbijo,Drzi se Rusa ,Kineza,Indijaca i iskrenih prijatelja,ili ce nas zatrti!Iza svega stoji Amerika ,govna jedna,oprostite na recima ,ali ne mogu da verujem sta nam rade .Oni nas verbalno siluju i prave od nas monstrume! Unistice Srbiju ,ako se nesto ne preduzme!
PROGON SE NASTAVLJA
12.01.2017 15:16
Zalažem se za ideju "svi Srbi u jednoj državi", samo se plašim da nemogu stat u jednu državu. Šta vi mislite?
V.V.
12.01.2017 18:13
@PROGON SE NASTAVLJA - Svi su svoje zločince branili, mi smo svoje heroje poslali u Hag, sve do jednog (onog što se ubiio), koliko je Koštunica šiptarskih kriminalaca pustio iz zatvora kad je došao na vlast? Ne cenimo sebe, ne ceni nas niko. Medijski rat smo izgubili ali i ljudski. Danas kamenovan autobus sa srpskom decom na KiM, dokle više? Dabogda od bolova ne mogao umreti a želeo, kao onaj što je čupao krst sa srspkse crkve kad je bio pogrom Srba!!!! Bože, ne spavaj, MOLIM TE!
veve
13.01.2017 00:40
@PROGON SE NASTAVLJA - Mogu, Vojvodina prazna, kuce za 5000e, narod bi zivno. Gledala sam procentualno koliko koga ima tamo, pa Srbi spadose na 67%,a do skora ih je bilo preko 80%. kud nesta ta razlika? Slovaci se iseljavaju u Slovacku, jer su ih pozvali u maticnu zemlju, dobijaju posao, stanove i odlaze. Eto u svakom selu mozes kupiti kucu, koja vredi 10x vise od gornje cene, ali prodaju je obesni naslednici,nece obaveze a u gradovima zive po reuredjenim garazama.SVE bez posla sa imanjem u selu, vratiti
niko i nista.SRBIN
12.01.2017 16:09
pa koj ste ga k...c i apsili
MIMA
12.01.2017 20:25
Mislim da naša vlada nije dovoljno politički aktivna. Dovoljno imamo istine i dokaza samo kada bi se poradilo na njima
NEDELJKO
13.01.2017 03:24
SRPSKI POLITICKI OLOSI DACIC I TOMA SE UVLACE RUSIJI I LIZU I POTPLACUJU DUPE ,PA STA SU MISLILI DA CE GA FRANCUZI PUSTITI ,PA NISU ONI GLUPI KAO SRBI ,.VIDE STA PIJANI DACIC RADi I ETO VAM REZULTAT ,AJDE STO SAD RUSI NE POMOGNU ,TU SU KAD TREBA NAJSKUPLJI GAS DA PLATIMO ,DA GRADE NELEGALNO BAZE ,DA NASI DIPLOMATI UMIRU AJDE BRACO RUSI STO GA NISTE ISPORUCILI??????????????????????????