Stižu hladniji dani, a izbeglica je sve više
profimedia
Stižu hladniji dani, a izbeglica je sve više
Stižu hladniji dani, a izbeglica je sve više, Foto: profimedia


U naredna dva meseca očekuje se priliv od čak 150.000 izbeglica sa Bliskog istoka i severa Afrike, procenjuju u Komesarijatu za izbeglice i migracije.

Migranti
Migranti, Foto: Tanjug Vesna Lalić

 

Otvoren info centar

Info centar za azil, u kojem će migranti moći da dobiju pouzdane informacije o centrima za azil, pravnu i psihosocijalnu pomoć, ali i da koriste kompjutere i besplatan Wi-Fi, otvoren je juče u Nemanjinoj ulici. Centar će raditi svakog dana od 9 do 17 sati, ali će se radno vreme prilagođavati stanju na terenu. Nenad Ivanišević, državni sekretar u Ministarstvu za rad, istakao je da je otvaranje centra primer kako Srbija odgovara na krizu. - Naš odgovor na krizu neće biti pendreci i šok-bombe, niti zid - rekao je Ivanišević. On je takođe izjavio da Srbija ima plan za migracije, koji će biti usvojen ove sedmice.

- Naše procene su da će u predstojeća dva meseca u Srbiju stizati od 2.000 do 2.500 izbeglica dnevno. Od početka godine evidentirano je oko 90.000 azilanata, najviše ih je pristiglo u julu, a to je broj od 29.000 ljudi. U ovim momentima možemo da se izborimo sa tolikim brojem, a ako ih bude više, postoje mere koje su predviđene za takve situacije, tačno se zna kako treba postupati.

Osnovana je radna grupa za migracije Republike Srbije koja je veoma dobro organizovana i koja drži stvari pod kontrolom. Preživeli smo devedesete, preživećemo i ovo - kažu u Komesarijatu za izbeglice i dodaju da se planira izgradnja prihvatnog centra za izbeglice na obodu Beograda. Mirjana Milenkovski iz UNHCR-a kaže da je više od polovine izbeglica iz Sirije, dok je jedna četvrtina iz Avganistana, a ostatak čine državljani Iraka, Somalije i Eritreje.

Beže od rata: Nevoljnici u Preševu
Beže od rata: Nevoljnici u Preševu, Foto: Tanjug Vesna Lalić


- Nadležni organi Srbije veoma brzo obavljaju evidentiranje pristiglih izbeglica i njihov broj se menja jer nastavljaju da dolaze. Punkt u selu Miratovac je otvoren sa namerom da se rasterete oba prihvatna centra iz Preševa. Nakon što je Makedonija otvorila granicu, većina izbeglica je u Srbiju stigla izmorena, iscrpljena, a najviše gladna. Svu potrebnu pomoć dobili su u prihvatnim centrima. UNHCR je pomogao donirajući hranu, vodu i lekove - objašnjava za „Alo!“ Milenkovska i dodaje da je ostalih pet prihvatnih i privremenih centara u Srbiji poluprazno jer su od početka godine samo 484 osobe zatražile od RS status izbeglice. Od 250 do 300 ljudi, predstavnika policije, Crvenog krsta, Komesarijata za izbeglice, opština i lekara, angažovano je u Preševu i Kanjiži u samo jednoj smeni.

Deci najpotrebnija pomoć
Deci najpotrebnija pomoć, Foto: Vladimir Živojinović

 

Nećemo dizati zidove

Govoreći o sve većem prilivu azlanata, premijer Aleksandar Vučić je poručio da će Srbija učiniti sve da im pomogne i da ne planira da ih što pre prebaci na neku drugu teritoriju, kao i da zidove na granicama neće dizati. - Nema razloga da se vodi kampanja protiv tih ljudi - naveo je premijer i podsetio da srpski narod zna šta znači izbeglištvo i bežanje od rata. Incidente i tuče među migrantima Vučić je objasnio nervozom i željom da se zaštiti porodica.