Bolnica, pacijent, operacija, bolest
Shutterstock
Bolnica, pacijent, operacija, bolest

Shutterstock

Bolnica, pacijent, operacija, bolest, Foto: Shutterstock

Statistika crna da crnja ne može biti! Srbija je na neslavnom drugom mestu u Evropi po broju obolelih od raka dojke i kardiovaskularnih bolesti!

Za samo 60 minuta, prema statistici Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut”, od bolesti srca i krvnih sudova umre čak šest pacijenata, dnevno 142, godišnje 52.000! Od raka dojke godišnje oboli oko 4.600 žena, a umre ih 1.600. Kada se to prevede na dnevnu statitiku, dobijamo čistu katastrofu - svakog dana u Srbiji otkrije se 13 novoobolelih žena, a njih četiri umru od te bolesti, podaci su Srpskog foruma protiv raka dojke.

Crna statistika

- 56.600 osoba godišnje umre od raka dojke i srca

- 6 ih umre od bolesti srca za 60 minuta

- 142 ih umre od bolesti srca dnevno

- 13 žena dnevno sazna da ima rak dojke

- 4 ih umre dnevno

Prof. dr Vladimir Kovčin, naš najpoznatiji onkolog, kaže za „Alo!” da je to prva statistika koja je podrobna, realna i daje konkretne podatke.

- Frapantni su podaci! Najbitnije je da se radi na ranom otkrivanju raka dojke kako bi ta bolest mogla da se leči. I dalje ne znamo šta je uzrok i zbog toga ne možemo da delujemo preventivno. Jedino što nam ostaje je dobar skrining i rano otkrivanje te vrste raka. Savet ženama je da čim primete nešto neobično - uvučene bradavice, ako napipaju neku kvržicu, promene na koži, asimetriju dojki, moraju odmah da dođu kod onkologa. Tada je prognoza bolja i izlečenje izvesnije - naveo je on.

Prof. dr Miljko Ristić, naš kardiohirurg svetskog glasa, upozorava za „Alo!” da su novi podaci alarmantni!

- Tačno je da smo drugi u EU po obolevanju od kardiovaskularnih bolesti, odmah iza Rusije. Nažalost, i karcinom dojke uklapa se u tu strašnu statistiku. Takođe smo na drugom mestu u EU. U pitanju je decenijski problem, koji ne može da se reši preko noći. Kada su kardiovaskularne bolesti u pitanju, trebalo bi da se poveća broj preventivnih pregleda i da postanu obavezni za sve građane Srbije. Uz to, neophodno je da se povećaju i kapaciteti za te preglede, ali i broj zaposlenih u njima - naveo je prof. dr Ristić.

U tom smislu, dodaje prof. dr Ristić, uspostavio je kontakt sa poljsko-američkom firmom koja gradi bolnice u EU i koja bi mogla da pomogne u ublažavanju crnog skora u Srbiji.

- Za kratko vreme je sagrađeno 19 bolnica u Poljskoj. U njima su smeštene kardiologija, kardiohirurgija i rehabiltacija. Prošle godine su o tome vođeni razgovori u Ministarstvu zdravlja. Poljaci nude izgradnju koliko god nam je potrebno takvih ustanova. Rok za završetak radova je godinu dana, a dobijamo opremljenu bolnicu u kojoj su svi neophodni aparati, operaciona sala, odeljenja... Poljaci bi o svom trošku zaposlili do 350 sestara i lekara, a jedini uslov je da Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) plaća usluge po cenama koje važe i u Srbiji - navodi taj stručnjak.

Komentari (1)

deda

13.10.2017 09:35

Kad cepaju alkohol kamagru i neku hemiju i plus seks to srce treba da podnese