Kesten
shutterstock
Kesten

shutterstock

Kesten, Foto: shutterstock

Blago je slatkastog ukusa i ima široku primenu u kulinarstvu. Sadrži manje masti od ostalih orašastih plodova, visok procenat skroba i vitamin C. U prodavnicama zdrave hrane može se naći i kestenovo brašno, koje se koristi za pravljenje hleba i peciva.

Biranje i čuvanje kestena

Pošto kesten spada u grupu orašastog voća, treba posebno voditi računa o njegovom skladištenju. Podložan je oksidaciji kada masti dođu u kontakt sa vlagom i vazduhom. Kada se kupuje kesten u ljusci, potrebno je osetiti njegovu težinu i odstraniti one koje je zahvatila buđ. Treba ga čuvati u frižideru.

Pri kupovini kestena birajte veće plodove koji su sjajni i bez rupica na ljusci. Čuvajte ih na hladnom mestu do dve nedelje. Ako se tokom ovog perioda pojave rupice, kestenje njima zahvaćeno odmah uklonite od zdravog. Otkrivamo vam deset razloga zbog kojih obavezno treba da ga uvrstite u zimsku ishranu:

1 Brzo zasićuje - Zbog visokog sadržaja biljnih vlakana i složenih ugljenih hidrata kesten brzo izaziva osećaj sitosti. Naravno, to je poželjno u kontroli težine.

2 Dobar je za zube i kosti - Zbog kombinacije kalcijuma, fosfora i magnezijuma ima izuzetan uticaj na zdravlje kostiju i zuba.

3 Stimuliše funkcije nervnog sistema - Bogat mineralima i vitaminima B grupe, pospešuje zdravlje nervnog sistema i sprečava neurološke promene i oboljenja.

4 Koristan je u ishrani dijabetičara - Zbog spore apsorpcije ugljenih hidrata i zbog toga što ne diže naglo nivo insulina u krvi, koristan je u ishrani dijabetičara.

5 Sadrži sve esencijalne aminokiseline - Ovo je posebno značajno za osobe koje su na veganskoj ishrani, stare osobe i sportiste.

6 Brašno od kestena je namirnica bez glutena - Ovo ga čini idealnim u ishrani osoba sa celijakijom i osoba u različitoj meri osetljivih na gluten.

7 Kesten je dobar u borbi protiv anemije - Ima visok sadržaj gvožđa i u kombinaciji sa nekim svežim voćem (zbog vitamina C) pomaže kod anemije i umora.

8 Kesten ima efekat kardio-štita - Time što sadrži dobre masnoće i obezbeđuje dobru proporciju omega 3 i 6 masnih kiselina, kesten štiti srce.

9 Dobar je za osobe sa visokim krvnim pritiskom - Zbog niskog sadržaja natrijuma, a visokog sadržaja kalijuma odličan je u ishrani osoba koje boluju od hipertenzije. Njegovo diuretično dejstvo čini ga pogodnim za osobe kojim se zadržava voda u organizmu.

10 Čuva crevni sistem i imunitet - Bogat biljnim vlaknima, omogućava dobar rad crevnog sistema, dobro stanje bakterijske flore, sprečava konstipaciju i poremećaje creva, što sve zajedno blagotvorno deluje i na imunitet.

Kesten

shutterstock

Kesten, Foto: shutterstock

 

Tri minuta kuvajte, pa ljuštite

Kesten ćete najlakše oljuštiti ukoliko ljusku unakrsno zasečete i kuvate u vodi tri minuta. Oljuštite samo tvrde ljuske, stavite u sud i prelijte vodom da ogreznu. Kuvajte 15 minuta, ocedite vodu, malo prohladite i svetlu kožicu ćete oguliti bez problema. SAVET PLUS: Čorbu ili sos možete da zgusnete ne samo razmućenim brašnom s malo vode već i pireom od kestena. A ako mu dodate šećer i umućeni šlag, postaje omiljena poslastica.

 

Priprema kestena za jelo

- Kesten ima izuzetno prijatan slatkast ukus. Bez obzira na to što se na našem području koristi kao desert, u mnogim drugim se koristi i kao dodatak slanim jelima.

- Koristi se sirov, kuvan ili pečen.

- Glavni je sastojak u pripremi smese za punjenje ćurki povodom Dana zahvalnosti u Americi.

- Brašno od kestena se koristi u toskanskim receptima kao dodatak palenti, slatkom hlebu, biskvitima, kolačima, supama ili sladoledu.

- U nekim kuhinjama kesten se koristi i kao sladak krompir.