luka bojović
Privatna arhiva

 

luka bojović

Privatna arhiva

Luka Bojović hoće da izdržava kaznu u Srbiji, Foto: Policija Španije

Njegov advokat Borivoje Borović kaže da će Luka Bojović tražiti da Srbija prizna stranu sudsku odluku i da uskoro može da bude uslovno pušten iz zatvora!

- U Srbiji se očekuju izmene Krivičnog zakonika posle kojih će osuđenici čim izdrže dve trećine kazne automatski imati pravo na uslovni otpust. Ukoliko izmene budu usvojene, po ugledu na zakone u Evropskoj uniji, Bojović će odmah tražiti da Srbija prizna presudu Španije da bi ovde mogao da izdržava kaznu i traži uslovni otpust. Po sadašnjem zakonu, osuđenicima koji su izdržali dve trećine kazne nije zagarantovan izlazak na uslovnu slobodu, već odluka zavisi od volje komisije. Ukoliko se usvoje izmene zakona, uslovni otpust će biti obavezan posle isteka dve trećine kazne - kaže za „Alo!“ Borivoje Borović.

borivoje Borović

jošida

Borivoje Borović , Foto: jošida

Borović kaže da je španski sud prihvatio zdravo za gotovo dokaze protiv Bojovića „da je navodno šef zemunskog klana, koji je organizovao ubistvo premijera Zorana Đinđića“ i nije se upuštao u preispitivanje da li je to tačno, već je celom slučaju podigao rejting i drakonski ga kaznio.

milisavlejvić

foto EPA

Vladimir Milisavljević zvani Budala, Foto: EPA
 

Budala i Petrić ostali na poternici

Bojovića srpski mediji nazivaju jednim od većih bosova na Balkanu, dok su Španci o njemu pisali kao o „Arkanovom tigru“. U Madridu je označen kao pripadnik kriminalne grupe „Arkanovi tigrovi“ i osuđen je na 18 godina robije zbog organizovanog kriminala, držanja arsenala oružja i falsifikovanja dokumenata. Srbija je povukla poternicu za njim, ali još traži izručenje Vladimira Milisavljevića zvanog Budala i Siniše Petrića, koji su po našim poternicama uhapšeni u Valensiji zajedno sa Bojovićem. Izručenje Milisavljevića i Petrića je 2013. odobreno, ali je odloženo do okončanja postupka koji je protiv njih vođen u Španiji.

Bojović je u decembru 2014. u Španiji osuđen na 18 godina zatvora, a kaznu mu je godinu dana kasnije potvrdio Vrhovni sud Španije. Međutim, okolnosti su drastično promenile kada je Srbija povukla poternicu za njim!

Viši sud u Beogradu je u avgustu 2016. ukinuo pritvor Bojoviću i naredio povlačenje poternice, jer je oslobođen optužbi za više ubistava i pokušaja ubistava u Srbiji. Za Bojovićem je 2010. bila raspisana poternica kada je Tužilaštvo za organizovani kriminal pokrenulo istragu protiv njega zbog sumnje da je bio na čelu kriminalne grupe, kao i da je bio organizator ubistva Branka Jeftovića Jorge 2004. i pokušaja ubistva Andrije Draškovića i Zorana Nedovića Šoka.

Posle suđenja u odsustvu, Specijalni sud u Beogradu oslobodio ga je svih optužbi zbog nedostatka dokaza. Tu presudu potvrdio je i Apelacioni sud, pa je u martu 2016. povučena poternica. Pored pomenutih krivičnih dela, Srbija je tražila njegovo izručenje jer nije izdržao kaznu od 15 meseci zatvora zbog nedozvoljenog posedovanja pištolja i falsifikovanja lične karte, koju mu je 2008. izrekao Okružni sud u Beogradu, a 2011. potvrdio Viši sud u Beogradu.

U trenutku raspisivanja poternice Bojoviću je zapravo ostalo da odsluži sedam meseci od ukupne kazne, jer je u Centralnom zatvoru u Beogradu proveo osam meseci u pritvoru.

Pali u vodu dokazi za „zemunce“

Bojović je u Srbiji bio uhapšen 22. septembra 2007. zbog sumnje da je skrivao odbegle pripadnike zemunskog klana. Međutim, za to nije bilo dokaza i na kraju je optužen i osuđen na 15 meseci zatvora samo zbog nezakonitog posedovanja oružja i falsifikovanja.