BESKUĆNIK ZA 350 € IZGRADIO KUĆICU NA LUKS LOKACIJI: Svi u šoku, zanima ih samo jedna stvar!
Foto: Shutterstock

Iranac po imenu Šahu Amini, inače beskućnik u svojim 40-im, koji je stigao u Veliku Britaniju u potrazi za azilom i koji ne govori engleski, obezbedio je sebi dom - tajno podigavši svoju kuću otpornu na vremenske uslove za samo 300 funti (oko 350 evra) na severnoj obali Temze ispod "Battersea" mosta.

Reč je o jednoj od najprestižnijih adresa u Londonu, sa fantastičnim pogledom preko Temze do svetlucavih svetala Albertovog mosta i kultnih tornjeva elektrane Batersi. Vekovima je ulica "Cheyne Walk" u Čelziju bila privilegovani "rezervat" moćnih, bogatih i slavnih, kvart u kome se kuće prodaju za desetine miliona funti.

London

Foto: Shutterstock

 

Šahu Amini je samostalno izgradio šupu veličine 244x122 centimetra u avgustu ove godine jer je oduvek želeo "mesto pored vode".

"Na Guglu sam intenzivno tražio kuće blizu reke ili mora i inspirisale su me. Moje mesto je veoma lepo. Noću je veoma hladno, ali pogled je neverovatan.", rekao je Amini za Daily Mail.

Prekoputa ulice, u jednom pravcu od njegove šupe, njegove komšije su frontmen Rolingstonsa Mik Džeger, kolega roker Brajan Adams i naslednik milijardera Tetra Paksa Hans Rausing.

A još bliže je Krosbi Hol, prostrana i veličanstvena vila u Tjudorovskom stilu vredna 150 miliona funti koja je u vlasništvu imovinskog mogula dr Kristofera Morana i koja je nekada bila dom kralja Ričarda III, Katarine od Aragona, Tomasa Mora i ser Voltera Relija.

"Niko me ne uznemirava i da budem iskren, ne možete čak ni da vidite moju šupu sa puta jer je skrivena. Volim svoje malo mesto. Divno je otvoriti prozore, gledati u Temzu i pustiti svež vazduh. Radije bih bio ovde nego da spavam na ulici.", rekao je Amini,

Kako je istakao, ranije je živeo u stanu u Viktoriji, ali je iseljen zbog, kako navodi, zaostalih obaveza za kiriju u martu 2023. nakon nesreće na motoru godinu dana ranije, zbog koje je izgubio većinu pamćenja, kao i posao dostavljača.

 

 

Šahu, koji kaže da ne prima socijalnu pomoć, ali da ne radi i da se oslanja na svoju ušteđevinu, spavao je ispod mostova i na ulicama glavnog grada pre nego što je izgradio kolibu sa jednim od najboljih pogleda u Londonu.

"Nisam mogao da radim, ali da budem iskren, ne mogu svega da se setim. Nesreća mi je nanela veliku fizičku i psihičku štetu, posebno dugotrajnom pamćenju. Onda sam izbačen i živeo sam na ulici kao beskućnik, ali ne mogu da se setim gde", rekao je Amini.

Spava u gornjem delu šupe napravljene po meri, koja ima mali prozor koji mu omogućava da se probudi sa pogledom na Temzu. Kada je lepo vreme, on večera i opušta se na otvorenom, sedeći u kamperskoj stolici na rasklapanje i divi se prelepom pogledu na reku i Albertov most, koji je omiljen zbog svojih 4.000 svetala.

 

 

Takođe, on tu priprema složena jela - secka sveže povrće, začinsko bilje i meso za čorbe i kari - pre nego što završi s kuvanjem na svom šporetu.

Amini je rođen u iranskom gradu Marivan i došao je u Veliku Britaniju kao tražilac azila 2013. On slabo govori engleski jezik i razgovarao je za MailOnline preko prevodioca. Rekao je da nema porodicu ovde i da se ne seća svog života u Iranu.

"Sve je nestalo. Glava mi nije ista od ove nesreće i ne sećam se većine stvari iz svog života.", dodaje.

Rekao je da ga je izgradnja šupe koštala oko 300 funti (350 evra) i da je kupio materijal u gradilištu. Njegova kuća nema grejanje i on se za toplotu oslanja samo na termofor.

Amini kaže da kuva samo jednom dnevno na loncu. Spava na tvrdoj drvenoj dasci podignutoj iznad zemlje koja mu takođe služi kao sto i mesto za odlaganje stvari.

Njegova šupa takođe ima dva improvizovana prozora i kosi krov prekriven plastičnom folijom. Tušira se jednom nedeljno u obližnjoj teretani i koristi toalet na lokalnoj autobuskoj stanici.

Nadležnost i odgovornost za ovaj deo nasipa i mosta "Battersea" je na Transportu za London, ali izgleda da transportni organ nema planove da ukloni šupu ili zatraži od njega da ode.

Nedostatak akcije postavlja pitanje da li je Amini pronašao rupu u zakonu koja mu omogućava da izgradi mali dom u jednom od najekskluzivnijih poštanskih brojeva u prestonici.

Građani veruju da je prvi put viđen kako živi ispod Albertovog mosta, nekoliko stotina metara duž reke na istoku. Ali pre nekoliko meseci, on je iznenada odlučio da se preseli se u relativno udobniji smeštaj ispod "Battersea" mosta.

Tamo je brzo i tajno preko noći podigao unapred upakovanu šupu i udobno je postavio u prazninu između stepenica do mosta i rečnog zida nasipa.

Šupa je podeljena na dva dela. Na gornjoj palubi je njegova posteljina i odeća, a ispod je skladište za njegove stvari i opremu za kuvanje i pribor.

Šupa ima podignut krov sa asfaltnim pokrivačem, kao i plastični lim za dodatnu zaštitu od oštrih elemenata koji svakodnevno duvaju iz reke. Krov se proteže do čak 366 centimetara kako bi obezbedio zaštitu od kiše. Gornji deo za spavanje ima čak i mali prozor koji se otvara da bi dodao ventilaciju i pogled na reku.

Amini je rado ugostio građane Čelzija i prolaznike su bili dobrodošli, a on je bio prijateljski nastrojen i ljubazan, prenosi Daily Mail. Dakle, nije uložena nijedna žalba lokalnom veću, Kraljevskoj opštini Kensington i Čelziju.

Jedan lokalni stanovnik je za MailOnline rekao: „Ovde čovek izgleda savršeno kao kod kuće. Često ga vidimo kako pravi večeru na šporetu za kampovanje. Ima stočić i stolicu za kampovanje na rasklapanje. Očigledno je dobar kuvar jer pravi variva i kari koji ukusno mirišu. Čak me je pozvao da podelim ovu hranu i večeram s njim jedne večeri.

„Izgleda veoma opušteno i uvek pušta muziku sa svog mobilnog telefona na zvučnik. Pošto je vreme postalo hladnije, on stavlja belu kapu da bi se ugrejao. Kaže da je šupa u redu, ali da je taj saobraćaj veoma bučan. Čini se da je to mali deo za plaćanje jer su ljudi koji žive u blizini platili mnogo miliona da bi uživali u pogledu koji on ima. Niko ne zna šta će se dogoditi, ali sigurno ne može ostati tamo. Šteta bi bilo da se njegova šupa sruši, ali ona je prilično velika i očigledno se koristi za skladištenje, ali i za spavanje. Šta sprečava druge beskućnike da stvaraju ovakve domove bilo gde?", pitaju se građani.

Nadležni su rekli da će mu pružiti podršku.

Portparol TfL-a je rekao: „Niko ne bi trebalo da spava bez krova nad glavom na londonskim ulicama. TfL radi sa službom za stanovanje i spavanje bez krova nad glavom u Savetu Kensingtona i Čelsija kako bi pomogao osobi koja boravi u šupi na strukturi mosta "Battersea". Ljudima koji spavaju na otvorenom potrebna je specijalistička podrška namenskih terenskih službi, kako bi im se pomoglo da pronađu trajno rešenje van ulice. Nastavljamo da radimo sa terenskim službama kako bismo zaštitili one koji teško spavaju ili traže utočište na našoj mreži.’, prenosi Kurir pozivajući se na Dejli mejl.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading