Higijena Pranje ruku
Shutterstock
Higijena Pranje ruku

Shutterstock

Higijena Pranje ruku, Foto: Shutterstock

Iako većina vodi računa da pere ruke nakon bilo kakvog kontakta za zaprljanim površinama, na jednu stvar mnogi zaboravljaju - da peru i posudice za sapun.

- Ti plastični zatvarači na većini posuda za sapun su pravo leglo bakterija i gljivica. Bakterije su manji problem, jer sapun sredi većinu njih, makar najopasnijih, ali gljivice su veliki problem. Sapun ubija bakterije ali ne i gljivice, i ona skrama nataloženog sapuna koju ćete videti na svim plastičnim flašama je pogodna za njihov razvoj - upozorava dr Nevenka Dimitrijević.

Nažalost, malo ko se pridržava ovog pravila i retko se sete da operu posudicu.

 - Da perem posudu za sapun? Toliko zaludna još nisam! Držim je dok mi ne dosadi pa kupim drugu, ili kupim ceo sapun u onoj plastičnoj posudi pa tako teram do sledećeg - kaže Milica (26).

- Ne znam stvarno, nikad se nisam bavila time. Ne mogu čak ni da procenim koliko mi dugo stoji ista bočica, ali znam da je ne perem, već samo zamenim novom - kaže Sanja (38).

Prema nekim pravilima, trebalo bi da ove bočice peremo (ili menjamo) na nedelju do desetak dana.

 

Komentari (2)

Цицка

21.07.2018 20:03

Sta onda ima u posudama po restoranima, hotelima, ostalim javnim mestima u KOJE SE sipa tecni sapun . Ja nosim svoju bocicu koja je mala i svaki put kada se isprazni ja je operem i dolijem , i o tome sam razmisljala ali nisam znala ovo za gljivice , ali odkud gljivice u posudama za sapun , kako se stvaraju kada je sapun unutra , eto da znaju i ostali ljudi uvek uzmite papiric i njime pritisnite tu bocu da bi iscureo sapun za pranje , uvek sa papiricem pre nuzde pustite vodu , uvek opet sa papi

Jovana

22.07.2018 09:51

Ja redovno perem svoju posudicu za sapun.Sto da bacam pare na kupovinu nove a pri tom zagadjujem zivotnu srefinu plastikom koje ima i prrvise.To je pet minuta posla.