škola deca učenici đaci
Profimedia.rs

 

Đaci

Kostadin Kamenov

Đaci, Foto: Kostadin Kamenov

Tek je polovina septembra, a deca nam se iskilaviše od težine đačkih torbi! Kada učenik trećeg razreda osnovne škole spakuje u ranac sve knjige i sveske koje su mu neophodne za nastavu, težina tereta koji bi trebalo da odnese do škole premašuje osam kilograma!

Bez obzira na to što je pravilo da đačka torba ne sme da bude teža od deset odsto težine deteta, kako se ne bi javili deformiteti kičme, bol u vratu, gornjem delu leđa i kolenima, u praksi ona i tri puta premašuje tu težinu. Deca ne mogu da se izbore sa tim i sve češće se čuju rečenice koje školarci upućuju svojim roditeljiama: „Mama, evo ti ranac, bole me leđa.“

Kako je to u EU

U Finskoj, zemlji koja je mnogim državama uzor kada je reč o obrazovanju, udžbenik na času odavno nije najvažniji. U nastavi se koriste materijali koje je nastavnik unapred pripremio, tableti i literatura iz biblioteke. Predavanja su kratka, a fokus je na razgovoru i diskusiji sa đacima na zadatu temu.Kičma kriva zbog torbe.

Upravo je to zahtev koji svakodnevno dobija Beograđanka Mina B. od svog sina, koji je krenuo u treći razred. Ćutke uzima torbu i jedva je nosi jer je osam kilograma težak teret i za odrasle.

- Izmerila sam težinu ranca koje dete mora svakodnevno da nosi i zapanjila se! Vaga je pokazala 8,2 kilograma - priča ta majka za „Alo!”.

Prema njenim rečima, na roditeljskom sastanku pre dva dana ugovoreno je da deca ostave udžbenike kod kuće, ponesu u školu samo zbirke zadataka, radne sveske i obične sveske, kako bi barem malo smanjili težinu đačkih torbi.

Dr Tihomir Milovanović, ortoped, kaže za „Alo!” da su đačke torbe preteške i da taj teret može da izazove kod dece razne deformitete.

- Torbe su teško po osam kilograma i više. Zbog toga ne bi trebalo da ih deca nose u jednoj ili drugoj ruci ili na jednom ramenu. Najbolje je da to bude ranac čije će naramenice biti na oba ramena. Svaka prekomerna težina đačke torbe deluje opterećujuće na kičmeni stup, vrat, gornji deo leđa, kolena. Može da izazove deformitete tih delova tela. U zavisnosti od toga koliko deca pešače, najbolje je da od kuće do škole i obrnuto nekoliko puta prave pauze, spuštaju ranac na zemlju i protegnu se dva-tri minuta i potom nastave put - savetuje taj lekar.

Nedavno istraživanje u kojem je učestvovalo 3.000 dece, uzrasta od šest do 14 godina, pokazalo je da 60 odsto mališana u Srbiji ima krivu kičmu.

 

Komentari (10)

Migel

19.09.2017 09:49

Pa sta zna drzava sta je laptop.jos cemu li sluzi.rade neke reforme i nista ne urade.mlate praznu slamu.

maja

19.09.2017 09:59

U moje vreme je bila mala knjiga i mala sveska.. pa nastavnica sve predaje i mi pisemo. A ovo danas nastavnici ne mogu bez tri radna lista iz svakog predmeta. Pa zamislite muzicko dve knjige i knjiga iz likovnog. Nije ni cudo sto je komlet za 4 razred 8000.

jedna baka

19.09.2017 10:55

Moj unuk ide u osnovnu skolu u Kanadi.Roditelji ne kupuju knjige vec su one vlasnistvo skole i koriste se za vreme nastave.Deca dobijaju besplatne dve sveske(matematika, jezik) i mali knjizicu za pismeni kontakt uciteljice sa roditeljima u slucaju potrebe.Ta se mala knjizica svakog jutra prvo pregleda.Time deca ne mogu nista da sakriju od roditelja.Roditelji kupuju samo bojice i malu torbicu za uzinu.Torba tako nije teska za nosenje.Pisala sam o tome i ministru prosvete ali nema cak ni odgovora

maja

19.09.2017 11:44

@jedna baka - Bako daleko smo mi od evrope a kamoli Kanade

nedjo

19.09.2017 19:15

@jedna baka - TO JE NORMALNA KANADA GOSPODJA,NIJE JADNA SRBAJA

Sima

19.09.2017 13:24

Resenje postoji i vrlo je jednostavno ali ne odgovora lobiju koji stampa i prodaje knjige,a to je Tablet!Vrlo lagan,lako prenosiv cena bi bila visetruko jeftini od knjiga (prosecan tablet koji bi se mogao koristiti 3-4 godine je oko 10.000 din od,a nastava znacajno zanimljivija!Naravno da bi i dalje koristili sveske za domace,i proveru.Svi djaci bi imali isti brend,i oznakama skole i razreda tako da bi kradja bila nemoguca,a torbe lakse minimum 5 kg(

Milo Goodstein

19.09.2017 17:35

Mozda je problem sto u skolu idu sa rancem. Mozda bi trebalo da idu sa gradjevinskim kolicima. Vec vidim naslov u novinama "Ministarsvo obezbedilo 793 gradjevinskih kolica socijalno ugrozenim djacima prvacima"

nedjo

19.09.2017 19:15

a nisu im teške pivske flaše od 2 litra da nose po parkovima?

aha haaaa

19.09.2017 19:58

@nedjo - Ne nose to ovi do IV raz.

Šoki

22.09.2017 09:49

Zasto onda u novobeogradskim školama kao Kerberi pored stepenica stražare učitelji i ne dozvoljavaju roditeljima da pomognu mlađoj deci tako što će im odneti ranac do učionice? Zbog čega se dopušta mogućnost da se dete, zbog težine ranca, skotrlja niz stepenice ili povredi kičmu? Zar treba da dođe do povreda i tužbi? Stičem utisak da učitelji i čistačice, strateški raspoređeni na ključnim mestima i ujedinjeni protiv zajedničkog neprijatelja, životom brane školu od zlih roditelja svakog jutra...